Fort V Włochy - Atrakcje

0

Strony

Fort V ("Włochy") - to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Poprzednim w kolejności jest Fort IV "Chrzanów", zaś następnym - Fort VI "Okęcie".
Stara Kordegarda, Kordegarda Wschodnia – budynek kordegardy powstały w latach 1791-1792 jako część kompleksu pałacowego Łazienek. Dawniej mieszkali w niej wartownicy, strzegący drogi do Pałacu na Wodzie.
Pomnik Jana III Sobieskiego w Warszawie – rzeźba dłuta Franciszka Pincka umieszczona naprzeciwko Pałacu Łazienkowskiego, na ulicy Agrykoli, zaprojektowana przez Andrzeja Le Bruna.
Warszawa, Agrykola 1
Szkoła Podchorążych w Warszawie – wyższa szkoła wojskowa powstała 28 lipca 1815 roku w Warszawie szkoląca przyszłych oficerów. Jej siedziba mieściła się w Wielkiej Oficynie w Łazienkach Królewskich w Ujazdowie. Dzisiaj jest tam muzeum (tzw. Podchorążówka).
Popiersie Piotra Wysockiego - pomnik w Warszawie, znajdujący się obecnie w Łazienkach przy budynku Podchorążówki.
Pałac Myślewicki – pałac w Warszawskich Łazienkach.
Pałac Na Wyspie, pałac Na Wodzie, pałac Łazienkowski, dawniej przed przebudową XVIII w., nazywany: Łazienką Lubomirskiego, Hippokrene – główny kompleks architektoniczny w parku Łazienkowskim.
Nowa Kordegarda – budynek położony najbliżej pałacu Na Wodzie z jego zachodniej strony, wzniesiony latach 1779-1780 według projektu Dominika Merliniego. Jest wpisany w rejestrze zabytków nr rej.: 2/9 z 1.07.1965.
Tankred i Klorynda – grupa rzeźbiarska z białego marmuru, wykonana we Florencji na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pod koniec XVIII wieku, znajdująca się obecnie w Puławach na terenie zespołu pałacowo-parkowego.
Warszawa, Szwoleżerów 9
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie – muzeum mieszczące się w dwóch zabytkowych budynkach na terenie warszawskich Łazienek – Koszarach Kantonistów i Stajni Kubickiego – zajmujące się gromadzeniem zabytków oraz popularyzacją wiedzy z zakresu tematyki przyrodniczej, łowieckiej i hipologicznej.
Warszawa, Szwoleżerów 9
Stajnia Kubickiego (zwana również Podkową), dawna powozownia – budynek znajdujący się we wschodniej części Łazienek Królewskich w Warszawie.
Warszawa, Agrykola 9
Biały Domek - klasycystyczny budynek w Łazienkach Królewskich. Wystawiony w latach 1774-1776 jest prawdopodobnie dziełem Dominika Merliniego. Jest pierwszym wniesionym od podstaw przez Stanisława Augusta Poniatowskiego budynkiem w Łazienkach.
Teatr na Wyspie – wzniesiony w 1786 roku w Parku Łazienkowskim w Warszawie w pobliżu Pałacu na Wodzie, według projektu Dominika Merliniego. Początkowo był on usypany z ziemi. Kamienną postać zyskał w 1790 roku, przebudowany według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera.
Warszawa, Szwoleżerów 9
Koszary Kantonistów (zwane inaczej Koszarami Inwalidów lub Domkiem Ogrodnika) – budynek na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie, mieszczący obecnie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
Warszawa, Agrykola 1
Dom Narutowicza – budynek (duża willa) znajdujący się we wschodniej części warszawskich Łazienek, w którym mieszkał Gabriel Narutowicz, pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W Rejestrze Zabytków Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków (pod nr.
Warszawa, Agrykola 9
Stara Pomarańczarnia z teatrem została zbudowana w Łazienkach Królewskich pod koniec XVIII wieku. Była wykorzystywana do przechowywania drzew pomarańczowych, które latem zdobiły pałace Parku Łazienkowskiego. Ze Starej Pomarańczarni prowadzi droga (tzw. Promenada Królewska) do Pałacu na Wodzie.
Ulica Szwoleżerów – ulica w Śródmieściu Warszawy .
Ulica 29 Listopada w Warszawie – jedna z ulic warszawskiego Ujazdowa, biegnąca z załamaniem biegu od ul. Czerniakowskiej do ul. Szwoleżerów.
Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Strony