Dolnośląskie - Mury miejskie

Strony

Baszta Strzegomska wraz z przylegającymi zabudowaniami dawnego kościoła św. Barbary to zespół zabytkowy mieszczący się w Świdnicy. Zespół kościoła wraz z basztą strzegomską mieści się przy ul. Basztowej 2. Jest to dawna kaplica połączona z basteją Bramy Strzegomskiej z 1750 roku.
W 1253 roku książę Konrad I wydał przywilej o lokacji miasta, tym samym Głogów otrzymał nowe prawa, w tym prawo do wzniesienia murów obronnych. Miały one drewniano - ziemne umocnienia. Utrzymały się w nienaruszonej formie, do nieszczęsnego pożaru, który spalił całe miasto w roku 1291.
Baszta Głogowska (niem. Pulverturm, Glogauer Torturm[potrzebne źródło]) – budowla gotycka z połowy XIV wieku w Lubinie usytuowana w północno-zachodniej części rynku.
Baszta Rycerska w Bystrzycy Kłodzkiej – wzniesiona w 1580 r. warowna wieża, pierwotnie będąca elementem średniowiecznych murów obronnych miasta, od roku 1843 dzwonnica kościoła ewangelickiego.
Baszta Kłodzka w Bystrzycy Kłodzkiej – wzniesiona w 1580 r. warowna wieża, pierwotnie będąca elementem średniowiecznych murów obronnych miasta, jest pozostałością po obecnie nieistniejącej Bramie Kłodzkiej.
Mury miejskie w Bystrzycy Kłodzkiej – pochodzący z okresu średniowiecza system umocnień obronnych miasta, o pierwotnej długości 1580 m.
Mury miejskie w Kłodzku – system obronnych umocnień miasta.
Mury obronne są pozostałością miejskich murów mieszczące się w Świdnicy.

Strony