Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu został wybudowany w 1231 w stylu gotyckim. Z tego okresu zachowała się część głównej nawy i prezbiterium. Rozbudowywany był w XIV w. oraz po pożarze miasta w 1515 (do 1530 wybudowano wieżę, zachodnią część budowli i nawy boczne).
Cmentarz Mater Dolorosa − położony jest w Bytomiu przy ulicy Piekarskiej 71. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków dnia 26 XI 1987 (nr rej.: A/1354/87).
Nowy cmentarz żydowski w Bytomiu – został założony w 1866 roku przy obecnej ul. Piekarskiej, naprzeciw cmentarza Mater Dolorosa. Ma powierzchnię 1,27 ha. Zachowany do dziś neogotycki dom przedpogrzebowy z ok. 1890 roku ufundowali członkowie rodziny Friedlaenderów.
Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu-Szombierkach – parafia metropolii katowickiej, diecezji gliwickiej, dekanatu Bytom-Miechowice Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego. Powstała w 2001.
Parafia św. Stanisława biskupa i męczennika Bytomiu należy do archidiecezji katowickiej i dekanatu piekarskiego. Została erygowana 14 września 1986 roku jako parafia tymczasowa, a 4 stycznia 1987 roku jako parafia pełnoprawna.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – kościół znajdujący się w Szombierkach, dzielnicy Bytomia przy ul. Modrzewskiego 2.
Budynek powstał w latach 1903-1904 w stylu neoromańskim według projektu Wilhelma Wieczorka. Kościół był remontowany i przebudowywany ze względu na szkody górnicze.
Kościół świętej Rodziny w Bytomiu-Bobrku – jeden z zabytkowych kościołów w Bytomiu, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Bytom-Miechowice. Mieści się przy ulicy Konstytucji, w dzielnicy Bobrek.
Parafia Świętego Michała Archanioła w Bytomiu-Suchej Górze – parafia metropolii katowickiej, diecezji gliwickiej, dekanatu Żyglin Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego. Powstała w 1952 roku.
Parafia Świętego Józefa Robotnika w Bytomiu – parafia metropolii katowickiej, diecezji gliwickiej, dekanatu bytomskiego Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego, powstała w 1928.
Kościół pw. Świętego Jacka w Bytomiu – został wybudowany w latach 1908-1911 w stylu neoromańskim tuż obok nieistniejącej już kaplicy św. Jacka z 1875 roku. Architektem był mieszkaniec Katowic, Max Giemsa. Podczas projektowania wzorował się na katedrze w Limburgu.
Kościół ewangelicko-augsburski w Bytomiu-Miechowicach – kościół parafii ewangelicko-augsburskiej w Bytomiu-Miechowicach. Mieści się przy ulicy Matki Ewy, w bytomskiej dzielnicy Miechowice.