Polska - Kolumna

Strony

Kolumna Zwycięstwa (lub do 1989 roku Pomnik Wdzięczności) w Stargardzie znajduje się na Placu Wolności i jest ostatnim elementem Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.
Kłodzko, pl. Bolesława Chrobrego
Kolumna wotywna Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku – późnobarokowa kolumna maryjna wykonana w Kłodzku w 1680 roku przez miejscowego rzeźbiarza Jana Adama Beyerhoffa i ślusarza Jana Scholza.
Warszawa, Senatorska 40
Figura św. Jana Nepomucena – znajdująca się w Warszawie przy ulicy Senatorskiej figura świętego Jana Nepomucena, ufundowana w 1731 roku przez marszałka wielkiego koronnego Józefa Wandalina Mniszcha, jego żonę Konstancję z Tarłów oraz ich dzieci, a wykonana przez Giovanniego Liverottiego.
Kolumna Trójcy Świętej w Bystrzycy Kłodzkiej – pochodzący z 1736 roku barokowy monument, autorstwa Antona Jörga, stojący na rynku w Bystrzycy Kłodzkiej. Pomnik był narzędziem propagandowym, mającym służyć umocnieniu wiary katolickiej i ideowej walce z protestantyzmem.
Szydłowiec, Rynek Wielki 1
Pręgierz w Szydłowcu – późnorenesansowa kolumna przeznaczona do wykonywania kar, wzniesiona w I połowie XVII wieku i ustawiona przed szydłowieckim ratuszem. Pręgierz jest unikalnym zabytkiem tego typu w skali ogólnopolskiej.
Pomnik I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka został wzniesiony w roku 1995 w Warszawie, w dzielnicy Żoliborz, na placu Inwalidów. Autorami pomnika są: Jerzy Sikorski (rzeźba) i Andrzej Kiciński (architektura). Fundatorami pomnika było 40 miast Belgii, Holandii, Francji i Szkocji.
Pomnik Piotra Skargi w Krakowie – pomnik jezuickiego teologa i kaznodziei, Piotra Skargi, znajdujący się na placu Marii Magdaleny w Krakowie, naprzeciwko kościoła św. Piotra i Pawła, gdzie pochowany jest Skarga. Jego autorem jest Czesław Dźwigaj, a fundatorem Arcybractwo Miłosierdzia.
Międzylesie, Plac Wolności
Kolumna wotywna Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu – późnobarokowa wolnostojąca konstrukcja architektoniczna, w kształcie słupa, wsparta na cokole, zdobiona figurami świętych.

Strony