Barbakan w Krakowie - Ulice

Strony

Ulica Basztowa – ulica w centrum Krakowa. Wchodzi w skład I Obwodnicy. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu z ul. Garbarską, gdzie staje się przedłużeniem ul. Juliana Dunajewskiego. Ulicą przebiega torowisko tramwajowe.
Ulica Szpitalna – ulica w Krakowie położona w dzielnicy Stare Miasto. Ma swój początek przy Małym Rynku, a kończy się przy plantach, biegnąc w pobliżu teatru im. Juliusza Słowackiego i Baszty Pasamoników.
Ulica Floriańska – ulica na Starym Mieście w Krakowie. Biegnie od północno-wschodniego narożnika Rynku Głównego do Bramy Floriańskiej i ma 335 m długości. Nazwa pochodzi od Bramy Floriańskiej która zamyka od północy perspektywę ulicy i prowadzi w kierunku kościoła św. Floriana.
Ulica Długa – ulica w Krakowie w Dzielnicy I Stare Miasto.
Ulica Lubicz – ulica w Krakowie biegnąca od skrzyżowania z ulicami Basztową, Pawią i Westerplatte do Ronda Mogilskiego, za którym jej przedłużeniem jest ul. Mogilska.
Ulica Westerplatte – ulica w Krakowie. Stanowi fragment I Obwodnicy – przylega bezpośrednio do Plant. Ulicą przebiega torowisko tramwajowe po którym kursują linie: 3, 10, 19, 24 i 52.
Ulica Pawia w Krakowie – zabytkowa ulica w Krakowie będąca przedłużeniem ul. Westerplatte. Przed 2005 ulica kończyła się skrętem w ulicę Ogrodową.
Ulica Bosacka – ulica w Krakowie znajdująca się na granicy dzielnic Stare Miasto i Grzegórzki. Nazwa tej ulicy wywodzi się od folwarku karmelitów bosych, który kiedyś zajmował tereny od okolic dzisiejszego Dworca Głównego aż do rejonu ulicy Dobrego Pasterza.
Ulica Strzelecka w Krakowie – łączy ulicę Kopernika i Lubicz. Wytyczona została na początku XVII wieku jako droga do kościoła świętego Łazarza. We wschodniej pierzei dominuje wielorodzinna zabudowa mieszkalna z przełomu XIX i XX wieku.
Ulica Zygmunta Augusta w Krakowie – łączy ulicę Lubicz i Topolową. Wytyczono ją w 1889 roku, częściowo na gruntach Parku Strzeleckiego. Nazwa pochodzi od pomnika Zygmunta Augusta, który znajduje się w parku przylegającym do ulicy.
Ulica Mikołaja Kopernika – ulica w Krakowie, będąca przedłużeniem ulicy Mikołajskiej. Biegnie ona od skrzyżowania z ul. Westerplatte do skrzyżowania z ul. Lubicz w pobliżu przebudowanego Ronda Mogilskiego.
Ulica Grodzka w Krakowie – jedna z najstarszych ulic Krakowa, była fragmentem szlaku handlowego wiodącego z południa na północ. Stanowi część Drogi Królewskiej, którą przejeżdżali królowie polscy udający się na Wawel. Jej nazwa występuje już w dokumentach miejskich z drugiej połowy XIII wieku.
Ulica Czarnowiejska – ulica w Krakowie, będąca kontynuacją ulicy Nawojki, za Alejami Trzech Wieszczów przechodząca w ulicę Dolnych Młynów.
Aleja Ignacego Daszyńskiego (pot. Planty Daszyńskiego) – aleja w Krakowie w dzielnicy Grzegórzki ukształtowana w latach dwudziestych XX w. po zasypaniu koryta Starej Wisły.
Aleja Powstania Warszawskiego – aleja w Krakowie, w całości znajdująca się w Dzielnicy II Grzegórzki. Biegnie od Ronda Mogilskiego w kierunku południowym do Ronda Grzegórzeckiego.
Bulwary Wiślane – zabytkowe budowle hydrotechniczne o funkcji przeciwpowodziowej w Krakowie wzdłuż rzeki Wisły, pierwotnie przewidywane również do funkcji pomocniczych nabrzeży portowych.
Aleja płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego – aleja w Krakowie, położona w całości w Dzielnicy II Grzegórzki. Swój początek bierze przy Rondzie Mogilskim.
Aleja Gwiazd w Krakowie – aleja gwiazd umiejscowiona na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie pod Wzgórzem Wawelskim.
Ulica Estery w Krakowie – znajduje się na Kazimierzu. Jej powstanie związane było z lokacyjnym rozplanowaniem miasta w roku 1335. Obecny bieg ulicy został wytyczony w latach 70. XIX wieku. Właśnie z tego okresu pochodzi najstarsza zachowana zabudowa.
Ulica Szeroka w Krakowie – ulica położona w Krakowie, na Kazimierzu, w administracyjnej dzielnicy Stare Miasto.

Strony