Wiadomości lokalne

Historia powstania Góry Siewierskiej

         Wioska usytuowana jest w pobliżu źródeł Jaworznika wpadającego pod Żychcicami do Brynicy, na najwyższym szczycie grzbietu wzgórz ciągnących się od Rogoźnika po Toporowice. Wieniec podobnych wzgórz otacza wioskę: od zachodu Śródpole, od wschodu Kokoszka i Szatki, od południa Wronia, zaś od północy Wiśniowa. Wieś stanowi teren górzysty. Nosi na sobie piętno wioski górzystej, bowiem rozlokowała się na najwyższym szczycie (398 m.n.p.m) grzebienia oddzielonego wału górskiego biegnącego od Rogoźnika aż po Toporowice.

Europejskie Miasto-kolejne wyróżnienie dla Piekar Śląskich

Wśród wielu wyróżnień, które otrzymało nasze miasto, wyróżnienia, związane z funduszami europejskimi należą do najbardziej wartościowych. Dlatego miło nam poinformować, że do otrzymanych wcześniej nagród Piekary Śląskie dołączyły wyróżnienie w rankingu „Europejska gmina, europejskie miasto 2009”, przygotowanym przez „Gazetę Prawną”. Ranking ten wskazuje, które samorządy mogą poszczycić się największymi osiągnięciami w pozyskiwaniu środków europejskich.

Podpisano umowę na budowę autostrady A1

     Wczoraj o godzinie 10.00 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, odbyło się uroczyste podpisanie umowy na budowę kolejnego odcinka autostrady A1 pomiędzy Piekarami Śląskimi a Maciejowicami. Nasze miasto reprezentował prezydent Stanisław Korfanty. Budowa 20-kilometrowego odcinka autostrady rozpocznie się w lipcu – wtedy plac budowy zostanie przekazany wykonawcy. Odcinek z Piekar do Maciejowic ma być wybudowany w ciągu dwóch lat.

Źródło: http://www.piekary.pl/
 

Krótka historia Gminy Psary

            Gmina Psary powstała w 1973 r., ale miejscowości, które wchodzą w skład jej granic administracyjnych maja długą historię. Na wzgórzu Mogilnica znaleziono szczątki cmentarzyska prasłowiańskiego. Równie interesujące były znaleziska na tzw. Żabińcu w Gródkowie, gdzie stwierdzono cmentarzysko całopalne ludności kultury łużyckiej. Pierwsze wzmianki o Strzyżowicach, Dąbiu i Górze Siewierskiej pojawiają się w dokumentach nadawczych klasztoru w Zwierzyńcu pod Krakowem w XII w. Pod koniec XII w.

PUTW zakończyło rok trzeci.

          27 maja br. w auli I LO im. Jana III Sobieskiego  miało miejsce uroczyste zakończenie  trzeciego roku działalności Piekarskiego  Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Prezydent Stanisław Korfanty, przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie Krzysztof Seweryn, radna- przewodnicząca komisji ds. społecznych Gabriela Kossakowska, księża Eugeniusz Witak i Andrzej Pyrsz oraz  dyr. Ewa Adamiec  i z-ca dyr. Anna Krzeszowiec z I LO im. Króla Jana III Sobieskiego.

Piłkarze Czarnych Kozłowa Góra nie tracą dystansu do bezpiecznego miejsca w tabeli.

       Ciągle w strefie spadkowej znajduje się drużyna Czarnych Kozłowa Góra, która w ubiegłą sobotę zremisowała 2:2 z wyprzedzającym ją w tabeli Rodłem Górniki.

- Drużyna gra teraz dobrze. Szkoda, że tracimy niepotrzebnie punkty. Już w spotkaniu z Szombierkami straciliśmy bramkę w doliczonym czasie gry, a zasługiwaliśmy na remis. W spotkaniu z Rodłem mogliśmy pokusić się o zwycięstwo, jednak rywale wykorzystali nasze dwa błędy i musimy być zadowoleni z remisu - mówi Eugeniusz Piowczyk, szkoleniowiec Czarnych.

Zapomniana - Irena Gut (część 2)

Irena Gut po zakończonej wojnie posądzona została o kolaborację z Niemcami i dzięki pomocy pełnomocnika O.N.Z. w Polsce, wyjechała w 1949r do USA. Tam siedem miesięcy po przyjeździe w Nowym Jorku spotkała Williana Opdyke'a delegata O.N.Z., który zdecydował o jej wyjeździe do Ameryki. Wyszła za niego za mąż i razem osiedlili się w Kalifornii, gdzie Irena pracowała jako dekorator wnętrz.

Zapomniana - Irena Gut (część 1)

Jest w polskich miastach i wsiach taki zwyczaj, kiedy urodzi się lub odwiedzi tą miejscowość słynna osoba, zostaje przez tą społeczność zapamiętana i uhonorowana. Wyróżnienia te mają różne formy. Jednym tym szczególnie słynnym i wybitnym stawia się pomniki innym funduje się tablice pamiątkowe, a niektórych wprowadza się do kronik i historii miasta lub wioski.

Grupa teatralna "Groz-T-Ska" z Piekar Śląskich.

        Grupa teatralna "Groz-T-Ska" działa od 1998 roku. Głównym elementem zajęć jest praca indywidualna z uczestnikami polegająca na przygotowywaniu repertuaru (zależnie od predyspozycji) recytatorskiego, piosenki poetyckiej bądź aktorskiej czy teatru jednego aktora. Jednocześnie przygotowywane są spektakle teatralne, w których bierze udział cała grupa, bądź dostosowana do potrzeb scenariusza - jej część.

Strony

Subskrybuj RSS - Wiadomości lokalne