Równina Nowogardzka - Atrakcje

Strony

Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata – jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedna z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego, oddziałująca na liczne realizacje w regionie; kościół zamyka od strony południowej wschodnią pierzeję Rynku Staromiejski
Rynek Staromiejski w Stargardzie (d. Markt) - jeden z głównych placów miasta, stanowi centrum życia lokalnego od połowy XIII wieku.
Stargard Szczeciński, Rynek Staromiejski 1
Ratusz w Stargardzie Szczecińskim – średniowieczny ratusz, siedziba Rady Miejskiej Stargardu Szczecińskiego. Jeden z najstarszych zabytków w Stargardzie
Mury obronne w Stargardzie Szczecińskim – zespół fortyfikacji otaczających najstarsze części Stargardu Szczecińskiego. Ich budowę rozpoczęto po otrzymaniu praw miejskich, zachowana do dziś długość obwarowań wynosi ponad kilometr.
Willa Karowów w Stargardzie zbudowana w 1926, na skraju parku Chrobrego, przy ul. Portowej 3.
Nowogard, Plac Wolności 1
Ratusz w Nowogardzie – obecna budowla zbudowana została w 1911 roku według projektu mistrza budowlanego Berga. Stanął na miejscu kamienicy mieszkalnej, bowiem wcześniej siedziba rady miejskiej znajdowała się pośrodku rynku. Posiada wieżyczkę zegarową.
Stargard Szczeciński, Bolesława Chrobrego
Kościół Świętego Jana – gotycki kościół dominujący w panoramie Stargardu swoją strzelistą wieżą.
Stargard Szczeciński, Plac Świętego Ducha 2
Kościół Świętego Ducha (niem. Heilig-Geist-Kirche) – neogotycka budowla wzniesiona w latach 1874-1877, na miejscu pierwotnego kościoła szpitalnego założonego w 1364. Położony poza obrębem murów miejskich należy do dekanatu Stargard Zachód.
Zespół klasztorny w Marianowie – zabudowania dawnego domu zakonnego cysterek w Marianowie, przekształconego następnie w dom pobytu dla pomorskich szlachcianek. W zakładzie tym przebywała przez ok. 15 lat (od 1604 do 1619), posądzana o czary, Sydonia von Borck.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie Szczecińskim – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Szczecin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Jezioro Długie – jezioro na Równinie Drawskiej, położone w gminie Ińsko, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Jezioro Długie znajduje się na wschodnim krańcu (w cyplu) Ińskiego Parku Krajobrazowego.
Wieża ciśnień w Stargardzie Szczecińskim zbudowana w latach 1896–1897 wieża ciśnień położona w Stargadzie Szczecińskim; położona jest poza obrębem murów miejskich, w parku Chrobrego. Ma wysokość 65 m i jest najwyższą tego rodzaju budowlą w Polsce.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Nowogardzie, w powiecie goleniowskim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Nowogard, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Mieści się przy ulicy Kościelnej.
Kolumna Zwycięstwa (lub do 1989 roku Pomnik Wdzięczności) w Stargardzie znajduje się na Placu Wolności i jest ostatnim elementem Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.
Kobylanka, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3a
Parafia pod wezwaniem Świętego Antoniego w Kobylance – parafia rzymskokatolicka w Kobylance, należąca do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i dekanatu Kołbacz. Mieści się przy ulicy Ks. Piotra Głogowskiego. Prowadzą ją ksieża Salezjanie.

Strony