Powiat rypiński - Atrakcje

Strony

Jezioro Długie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Rypin, leżące na terenie Pojezierza Dobrzyńskiego. Jezioro polodowcowe, rynnowe z urozmaiconą linią brzegową.
Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Rypinie - kościół parafialny parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie.
Parafia św. Bartłomieja w Rogowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji płockiej w dekanacie rypińskim. Erygowana w XIV wieku.
Zamek w Radzikach Dużych – zamek rycerski położony w Radzikach Dużych, powstały na początku XV w., obecnie w stanie otwartej ruiny.
Jezioro Likieckie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Skępe, leżące na terenie Pojezierza Dobrzyńskiego.
Jezioro Brzuskie (Jezioro Brzuze) - położone w powiecie rypińskim, gmina Brzuze w miejscowości Brzuze, w dorzeczu rzeki Drwęcy w zlewni strugi Ruziec. Jezioro o kształcie zbliżonym do owalu, stoki misy jeziorowej bardzo łagodne, otoczone użytkami rolnymi. Dane morfometryczne jeziora:
Rypin, Jana Pawła II 9
Kościół św. Trójcy w Rypinie – zbudowany został w stylu gotyku krzyżackiego, dokładny okres budowy kościoła jest trudny do ustalenia. Brak autentycznego dokumentu erekcyjnego uniemożliwia określenie czasu jego budowy. Najprawdopodobniej okres budowy przypada na lata 1340 – 1349.
Rypin, Spokojna
Cmentarz żydowski w Rypinie – został założony w połowie XVIII wieku (według innych źródeł – w XIX w.) i znajduje się przy ulicy Spokojnej. Ma powierzchnię 0,35 ha.
Jezioro Trąbińskie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Brzuze, leżące na terenie Pojezierza Dobrzyńskiego. Jezioro polodowcowe, rynnowe z urozmaiconą linią brzegową.
Parafia św. Katarzyny w Radzikach Dużych – parafia rzymskokatolicka diecezji płockiej w dekanacie rypińskim. Została erygowana w XIV wieku.
Rezerwat przyrody Tomkowo – leśny rezerwat przyrody w gminie Wąpielsk, w powiecie rypińskim, w województwie kujawsko-pomorskim.
Kaplica św. Barbary w Rypinie – wzniesiona została z sosnowych bali, przed 1694 roku na ówczesnym przedmieściu Rypina za bramą sierpecką, zwanego Iwanami, w miejscu dawnego kościoła św. Wojciecha.

Strony