Płaskowyż Głubczycki - Przyroda

Strony

Rezerwat przyrody Las Bukowy – w gminie Głuchołazy, w powiecie nyskim, w województwie opolskim. Obejmuje stary drzewostan bukowy na północnych stokach Góry Chrobrego posiadający wysokie walory przyrodniczych i krajobrazowe. Został powołany w 1999 roku (Dz. Urz. Woj. Op., 1999, Nr 14, Poz. 38).
Rezerwat przyrody Nad Białką – w gminie Głuchołazy, w powiecie nyskim, w województwie opolskim. Został powołany w 1999 roku (Dz. Urz. Woj. Op., 1999, Nr 14, Poz. 40). Obejmuje przełom rzeki Białej Głuchołaskiej zawierający ślady po eksploatacji złota w XII i XIII wieku, oraz las świerkowo-bukowy.
Zbiornik Retencyjny we Włodzieninie zasilają rzeka Troja oraz Potok Jędrychowicki. Zbiornik ma 86 ha powierzchni. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed powodzią terenów położonych w dolinie rzeki Troi.
Racibórz
Telefon: +4832 415 44 05
Arboretum Bramy Morawskiej – ogród botaniczny usytuowany we wschodniej części Raciborza obejmujący całym swoim zasięgiem las komunalny Obora.
Park im. Miasta Roth (zwany także parkiem łabędziowym, dawniej Eichendorffpark od nazwiska poety Josepha von Eichendorffa) – park w Raciborzu, położony w dzielnicy Nowe Zagrody pomiędzy ulicami Opawską, Bema i Kochanowskiego, na terenie dawnego cmentarza katolicko-ewangelickiego.
Kalwaria (385 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w południowo-wschodniej części Przedgórza Sudeckiego, na Przedgórzu Paczkowskim.
Park Zamkowy – park w Raciborzu, położony w centrum miasta, na prawym brzegu Odry, w dzielnicy Ostróg. Okala raciborski zamek oraz stadion OSiR-u. Znajduje się w nim pomnik Powstańców Śląskich, odsłonięty w 1958 roku, w miejscu, w którym Niemcy pochowali uczestników III powstania śląskiego.
Lipki – wzgórze w dzielnicy Raciborza – Brzeziu, na zachodnim krańcu płaskowyżu Rybnickiego. Wysokość wzniesienia wynosi 276,1 m n.p.m. i jest to najwyższy punkt w Raciborzu. Swoją nazwę wzięło od siedmiu lip rosnących blisko siebie na wzgórzu.
Sosienka – pojedyncza sosna, która rosła na wzgórzu Sosienka w raciborskiej dzielnicy Brzezie. Uznana za pomnik przyrody w 1963 roku. Na początku 2000 roku została podpalona w akcie wandalizmu i ścięta przez straż pożarną. Oszacowano, że dożyła prawie 200 lat.
Park im. kpt. Franciszka Stala, Kawalera Orderu Virtuti Militari (potocznie park Kolejowy) – park w Raciborzu, umiejscowiony między ulicami Głowackiego, Kolejową, Sejmową oraz osiedlem mieszkaniowym przy ul. Drzymały. Otrzymał nazwę po zmarłym w 2006 roku kpt. Franciszku Stalu.
Wzgórze Bismarcka (niem. Bismarckhöhe) – wzgórze w dzielnicy Raciborza – Brzeziu, na zachodnim krańcu płaskowyżu Rybnickiego. Wysokość wzniesienia wynosi 228 m n.p.m. Swoją nazwę, podobnie jak i cała okolica wzięło od postawionej na jego szczycie wieży Bismarcka.
Dąb Sobieskiego – ponad 400-letni okaz dębu szypułkowego (Quercus robur L.) znajdujący się na terenie rezerwatu przyrody Łężczok, w granicach administracyjnych Raciborza.
Głaz narzutowy na placu Wolności – pochodzący z epoki lodowcowej głaz narzutowy z granitu (z licznymi domieszkami), umiejscowiony na placu Wolności w Raciborzu.
Kozia Góra lub Klasztorne Wzgórze (niem. Ziegen Berg) – wzniesienie o wysokości 316 m n.p.m. w polskiej części Gór Opawskich na skraju masywu Długoty w Sudetach Wschodnich .
Sosienka – wzgórze w dzielnicy Raciborza – Brzeziu, na zachodnim krańcu płaskowyżu Rybnickiego. Wysokość wzniesienia wynosi 251,86 m n.p.m. Swoją nazwę wzięło od rosnącej na nim samotnie sosny zwyczajnej, zwanej Sosienką.
Park Miejski - zabytkowy park miejski o powierzchni 11,5 hektara, zlokalizowany w Prudniku, pomiędzy ulicami Jana Henryka Dąbrowskiego, Stanisława Staszica i Parkową.
Lipowiec - szczyt w Górach Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina), w Sudetach Wschodnich o wysokości 370 m n.p.m.. Najwyższe wzniesienie Masywu Lipowca. Znajduje się na obszarze Lasu Trzebińskiego. Południowymi zboczami przebiega granica polsko-czeska. Na płd.-zach.

Strony