Nizina Śląska - Cmentarze

Strony

Cmentarz Ducha Świętego – cmentarz rzymskokatolicki znajdujący się pod zarządem parafii pw. Ducha Świętego we Wrocławiu. Otwarty w roku 1918, jako Cmentarz Świętego Henryka. Cmentarz znajduje się przy ulicy Bardzkiej, zajmuje obecnie powierzchnię ok. 8 ha.
Brzeg, Kazimierza Makarskiego 49
Cmentarz żydowski w Brzegu – żydowska nekropolia znajdująca się w Brzegu, przy ul. Makarskiego obok rzymskokatolickiego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, przy zjeździe z obwodnicy miasta na wysokości wsi Żłobizna.
Cmentarz na Klecinie – cmentarz rzymskokatolicki znajdujący się przy ulicy Zabrodzkiej na osiedlu Klecina we Wrocławiu.
Wrocław, Osobowicka 59
Cmentarz Osobowicki – cmentarz komunalny, założony w 1867 kilkakrotnie powiększany, obecnie największy cmentarz Wrocławia o pow. 52 ha. Znajduje się przy ul. Osobowickiej 47-59 (niem. Osswitzer Weg).
Cmentarz we Wrocławiu, na którym pochowani są żołnierze włoscy – jeńcy wzięci do niewoli niemieckiej, po przegranej przez Włochy bitwie pod Caporetto dnia 24 października 1917.
Cmentarz żydowski w Wielowsi – kirkut położony ok. 600 m od wsi Wielowsi w kierunku miejscowości Wojska, przy ul. Głównej. Cmentarz ma powierzchnię 0,3 ha. Zachowało się na nim około 200 nagrobków.
Wrocław, Grabiszyńska 333
Cmentarz Grabiszyński – obok Cmentarza Osobowickiego, Cmentarza Świętej Rodziny, Cmentarza Świętego Wawrzyńca jedna z największych nekropolii we Wrocławiu. Cmentarz w swoich obecnych granicach to jedna z trzech części stanowiących w pierwszej połowie XX w. większy kompleks cmentarny.
Wrocław, Odona Bujwida 51
Cmentarz św. Wawrzyńca – cmentarz katolicki o powierzchni 4,3 ha, usytuowany przy ul. Bujwida 51 we Wrocławiu na terenie dawnej osady Rybaki.
Park im. Miasta Roth (zwany także parkiem łabędziowym, dawniej Eichendorffpark od nazwiska poety Josepha von Eichendorffa) – park w Raciborzu, położony w dzielnicy Nowe Zagrody pomiędzy ulicami Opawską, Bema i Kochanowskiego, na terenie dawnego cmentarza katolicko-ewangelickiego.
Toszek, Wielowiejska
Cmentarz żydowski w Toszku – został założony w I połowie XIX wieku i znajduje się przy ulicy Wielowiejskiej. Ma powierzchnię 0,2 ha. Został zniszczony podczas II wojny światowej. Do naszych czasów zachowało się osiem stojących macew.
Cmentarz żydowski w Lublińcu – kirkut w Lublińcu położony przy ulicy 11 Listopada.
Wrocław, Lotnicza 51
Cmentarz Żydowski przy ul. Lotniczej 51 we Wrocławiu (tzw. Nowy Cmentarz Żydowski) – piąty pod względem wielkości kirkut w Polsce (zaraz po Łodzi, Warszawie, Krakowie i Białymstoku). Zajmuje on powierzchnię ok.
Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu – kirkut znajdujący się przy ulicy Ślężnej we Wrocławiu, stanowi obecnie Muzeum Sztuki Cmentarnej, które jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia. Jego łączna powierzchnia to 4,6 ha, znajduje się na nim około 12 tysięcy nagrobków.
Wrocław, Leśnica, Trzmielowicka
Cmentarz w Leśnicy – cmentarz komunalny znajdujący się przy ulicy Trzmielowickiej we Wrocławiu.
Opole, Pólwieś, Cmentarna 20
Cmentarz Komunalny w Opolu – największy cmentarz w Opolu.
Wrocław, Aleja Karkonoska
Cmentarz Oficerów Radzieckich we Wrocławiu – wojenna nekropolia oficerów radzieckich poległych lub zmarłych w wyniku ran i chorób odniesionych w czasie oblężenia Wrocławia w roku 1945.

Strony