Nizina Śląska - Pomniki

Strony

Pomnik św. Jana Nepomucena - XVIII wieczna figura autorstwa Jana Urbańskiego przedstawiająca świętego Jana Nepomucena.
Pomnik Bolesława Chrobrego we Wrocławiu – pomnik konny Bolesława Chrobrego według projektu Doroty Korzeniewskiej, Macieja Albrzykowskiego i Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej, wzniesiony we Wrocławiu na ulicy Świdnickiej i odsłonięty 15 września 2007 roku.
Pomnik Fryderyka Chopina we Wrocławiu – pomnik znajdujący się we Wrocławiu w Parku Południowym. Został wzniesiony dla upamiętnienia, faktu że Fryderyk Chopin występował we Wrocławiu z koncertami. Został odsłonięty w 2004 roku, a autorem rzeźby jest Jan Kucz.
Lokomotywa na Placu Dworcowym – polski parowóz wąskotorowy typu Tw53 (jeden z czterech istniejących jeszcze egzemplarzy; oznaczenie: Tw53-2570), umiejscowiony jako pomnik na placu Dworcowym w Raciborzu, przed budynkiem PKP. Został wyprodukowany przez firmę Fablok w 1955 r. W 1985 r.
Kolumna Matki Boskiej w Raciborzu – późnobarokowa kolumna maryjna wykonana w Raciborzu w latach 1725-1727 przez austriackiego artystę Johanna Melchiora Österreicha.
Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen (Pomnik ku czci Chińczyków z Tien-An-Men, Pomnik ofiar pacyfikacji na placu Tiananmen) – pomnik we Wrocławiu, którego autorem jest Marek Stanielewicz, upamiętniający Chińczyków z placu Tian’anmen, na którym w 1989 roku doszło do manifestacji i protestów chińskic
Pomnik Anonimowego Przechodnia – wrocławski pomnik stojący z dwóch stron skrzyżowania ulic Świdnickiej i Piłsudskiego. Składa się z czternastu odlanych z brązu postaci. Został odsłonięty w nocy z 12 na 13 grudnia 2005 roku.
Pomnik poległych w czasie I wojny światowej – pomnik w Raciborzu zaprojektowany w 1926 roku przez prof. Hansa Dammanna na terenie katolicko-ewangelickiego cmentarza przy ulicy Opawskiej (obecnie park im. Miasta Roth), do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie balustrady z ławami.
Wrocław, Plac Tadeusza Kościuszki
Kamień pamiątkowy ku czci Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne – granitowy głaz narzutowy usytuowany na Placu Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, poświęcony pamięci Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne.
Pomnik Juliusza Słowackiego we Wrocławiu – pomnik upamiętniający polskiego wieszcza narodowego – Juliusza Słowackiego. Położony jest w Parku Juliusza Słowackiego przy alei Juliusza Słowackiego. Tędy również przebiega Promenada Staromiejska.
Pomnik Amora na Pegazie (Amor auf dem Pegasus reitend) we Wrocławiu – pomnik położony w Parku Mikołaja Kopernika nad Fosą Miejską, w ciągu Promenady Staromiejskiej przy Ulicy Teatralnej. Ma on formę plenerowej rzeźby monumentalnej ustawionej na wysokim cokole.
Pomnik Hrabiego Aleksandra Fredry – pomnik znajdujący się we Wrocławiu na południowej pierzei wrocławskiego Rynku.
Pomnik Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, to pomnik upamiętniający osobę Mikołaja Kopernika. Jego autorem był prof. Leon Podsiadły, a jego dzieło zaliczane jest do ważniejszych przykładów współczesnych rzeźb.
Pomnik Josepha von Eichendorffa w Raciborzu – położony niedaleko skrzyżowania ulic Młyńskiej i Mickiewicza w Raciborzu (przed Galerią Młyńską, na dawnym placu Zborowym) pomnik znanego niemieckiego poety epoki romantyzmu związanego z ziemią raciborską, Josepha von Eichendorffa.
Ławeczka Starszych Panów znajduje się na wzgórzu uniwersyteckim w Opolu. Jest dziełem rzeźbiarza opolskiego, profesora Mariana Molendy.
Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej (Pomnik Ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, więźniów obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków) we Wrocławiu – pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. Autorem projektu pomnika jest Tadeusz Tchórzewski. Budowany w latach 1994-2000.

Strony