Nizina Nadwiślańska - Szkoły

Strony

Kraków, Bernardyńska 3
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie – instytucja katolicka kształcąca księży dla diecezji sosnowieckiej usytuowana w Krakowie. Została powołana do istnienia przez biskupa diecezji sosnowieckiej Adama Śmigielskiego 4 czerwca 1992. Patronem Seminarium jest św.
Wieliczka, Rynek Górny 2
Pałac Przychockich – budowla znajdująca się na Rynku Górnym w Wieliczce 2, zbudowana ok 1784 r. w stylu neoklasycznym, dzięki staraniom Kazimierza Przychockiego, na fundamentach starego ratusza. Ulegał kilkakrotnie przebudowom w latach: ok. 1819, przed 1878, w 1918 oraz w 1966 (proj. Jan Hojarczyk).
Kraków, św. Anny 6
Collegium Kołłątaja (pełna nazwa Collegium Phisicum im. Hugona Kołłątaja) – budynek przy ul. św. Anny 6 w Krakowie. Budynek wzniesiono z przeznaczeniem na ówczesne zakłady nauk przyrodnicznych i matematycznych, w tym mechaniki i hydrauliki.
Kraków, Aleja Adama Mickiewicza 30
Akademia Górniczo-Hutnicza im.
Sandomierz, Jana Długosza 7
Collegium Gostomianum – szkoła średnia w Sandomierzu, jedna z najstarszych w Polsce.
Kraków, Sienna 11-13
Gimnazjum św. Jacka – szkoła średnia tzw. klasyczna z łaciną i greką jako przedmiotami nauczania i przedmiotami maturalnymi, istniejąca w Krakowie w latach 1857-1950.
Kraków, św. Anny 12
Collegium Nowodworskiego – budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego położony przy ulicy św. Anny 12. Bartłomiej Nowodworski (stąd nazwa) zapisał budynek na rzecz uniwersytetu z przeznaczeniem dla pierwszej świeckiej szkoły średniej istniejącej na uniwersytecie od 1586.
Kraków, Plac Na Groblach 9
I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (znane również jako Kolegium Nowodworskie, Nowodworek), dawne Gimnazjum św. Anny – jedna z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim.
Kraków, Basztowa 6-8
Dawny gmach Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń "Florianka" – zespół budynków przy ul. Basztowej 6–8 w Krakowie. Najstarsze jego części powstały w połowie XIX w., a ostatnie wzniesiono w latach 60. XX w.
Kraków, pl. Matejki 13
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – państwowa szkoła wyższa w Krakowie. Powstała w 1818. W swojej historii nosiła także nazwy: Szkoła Rysunku i Malarstwa (w latach 1818–1873) oraz Szkoła Sztuk Pięknych (w latach 1873–1900).
Mielec, Kościuszki 10
Budynek Rady Powiatowej w Mielcu – budynek znajdujący się przy ulicy Kościuszki 10. Jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego pod numerem A-867 z 12.11.1979. Zbudowany został w 1909 r.
Kraków, Warszawska 24
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – publiczna uczelnia o profilu technicznym w Krakowie. Politechnika Krakowska lokuje się w czołówce polskich uczelni technicznych.
Kraków, Kopernika 12
Theatrum Anatomicum, Katedra Anatomii Wydziału Lekarskiego UJ – budynek teatru anatomicznego, który powstał przy ul. Kopernika 12-14 w Krakowie w latach 1869-1872 według projektu Ludwika Teichmanna dla Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Mielec, Stefana Sękowskiego 1
Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mielcu – murowany, dwukondygnacyjny budynek znajduje się Mielcu przy ul. Sękowskiego 1. Do rejestru zabytków został wpisany 23.09.2011 pod numerem A-662. Obecnie jest własnością Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół 1893”.
Kraków, Mikołaja Kopernika 26
Kolegium jezuitów przy bazylice pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa, przy ulicy Kopernika 26, sięga swoich początków 1868 roku. Jego początki wiążą się z ponownym przybyciem jezuitów do Krakowa w 1867 i otwarciem w kamienicy zbudowanej przy klasztorze kanoników regularnych (ul.

Strony