Małopolskie - Budynki

Strony

Kraków, Rynek Główny 3
Sukiennice w Krakowie – zabytkowy budynek sukiennic znajdujący się w centralnej części Rynku Głównego w Krakowie.
Kraków, Rynek Główny
Wielka Waga (tzw. Waga Ołowiowa) – nieistniejący już jeden z dwóch budynków wagi miejskiej w Krakowie. Wielka Waga początkowo była prawdopodobnie budowlą drewnianą (pierwsze wzmianki pochodzą z 1302 roku), jednak w drugiej połowie XIV wieku przebudowana została na budowlę murowaną.
Budynek administracji – gmach nr 8, wchodzący w skład zabudowy Wzgórza Wawelskiego. Wybudowano go w 1946 r. na miejscu wyburzonego domu rekonwalescentów wojennych. Znajdują się tu biura Państwowych Zbiorów Sztuki, a dawniej także Kierownictwa Odnowienia Zamku Królewskiego.
Kraków, Wielopole 1
Pałac Prasy w Krakowie – budynek na rogu ulic Wielopole i Starowiślnej z okresu międzywojennego, w 1992 r. wpisany do rejestru zabytków.
Kraków, pl. Szczepański 5
Budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej w Krakowie – siedmiopiętrowy gmach, mieszczący się na terenie Starego Miasta w Krakowie, przy placu Szczepańskim 5 u wylotu ulicy Reformackiej, jedyny "wieżowiec" w obrębie plant.
Kraków, Grodzka 52-54
Bursa Długosza (inne nazwy Bursa Kanonistów, Bursa Prawnicza, Iurisperitorum lub Bursa Juristarium) – nieistniejąca już bursa dla studentów Uniwersytetu Krakowskiego studiujących prawo kanonicze. Bursa zlokalizowana była przy Zakonie Jezuitów na ul.
Kraków, Jagiellońska
Bursa Śmieszkowska – nieistniejąca już bursa dla studentów Uniwersytetu Krakowskiego ufundowana w roku 1646 przy ul. Jagiellońskiej przez lekarza Wawrzyńca Śmieszkowica. W latach 1787-1791 przekształcona przez Hugona Kołłątaja w Collegium Phisicum, które później otrzymało jego patronat.
Bursa Filozofów w Krakowie (łac. Bursa philosopharum, Noskowskiego) – nieistniejąca bursa, która stała przy ulicy Gołębiej, obok Bursy Jerozolimskiej, naprzeciw Collegium Minus. Tradycja mówi, że powstała po roku 1400 dla profesorów przybyłych z Pragi.
Zator, Plac Tadeusza Kościuszki 1
Krzeszowice, Walkowskiego 2
Traktiernia – dawna oficyna pałacu Vauxhall w Krzeszowicach. Parterowa część murów pochodzi z 1784. Budynek pełnił rolę traktierni - oberży, jadłodajni - oraz mieszkań dla służby. W latach 20. XIX w. nadbudowano pierwsze piętro. Od 1848 w budynku znajdował się sąd patrymonialny.

Strony