Zamek w Gosławicach – zamek położony nad Jeziorem Gosławskim, zbudowany w latach 1418-1426 z inicjatywy biskupa Andrzeja Łaskarza wraz z gotyckim kościołem. Kompleks zamkowy składał się z dwóch budynków mieszkalnych, połączonych murem.
Ratusz w Koninie, ratusz na Starówce w Koninie, klasycystyczny, wzniesiony w latach 1796-1803, restaurowany w latach 1916–1917, wpisany do rejestru zabytków w 1953.
Kamienica klasycystyczna "Koliber" w Koninie położona jest u zbiegu ul. Zofii Urbanowskiej i placu Wolności. Zbudowano ją w 1 poł. XIX w., pokryta jest pilastrami jońskimi i tympanonem pokrytym wieńcem z wyrytą datą zakończenia budowli – 1840.
Kościół i klasztor Reformatów w Koninie – kościół św. Marii Magdaleny z roku 1727 barokowy, jednonawowy. Posiada trzy ołtarze późnobarokowe z połowy XVIII wieku.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Koninie – rzymskokatolicka parafia w Koninie, należąca do diecezji włocławskiej i dekanatu konińskiego I. Powołana w 1993. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Mieści się przy ulicy Szpitalnej, kościół parafialny przy ulicy Piłsudskiego.
Kamienica Grodzka w Koninie położona jest przy wschodniej pierzei placu Wolności. Zbudowano ją w I poł. XIX w. Pokryta jest pilastrami jońskimi i gankiem pokrytym gzymsem kordonowym. Pośrodku elewacji znajduje się parterowy portyk.
Kościół św. Wojciecha w Koninie - kościół mieści się w konińskiej dzielnicy Morzysław przy ulicy Portowej. Należy do dekanatu konińskiego III. Jest budowlą wybudowaną w latach 1905-1914.
Plac Zamkowy w Koninie (zwany także Placem Garncarskim) – plac usytuowany w starej części miasta. Przy jego zachodniej pierzei znajdował się dawny zamek rozebrany w połowie XIX wieku. Do 1828 roku obok niego stał słup milowy.
Kościół św. Bartłomieja w Koninie (konińska fara) - kościół Parafii pw. św. Bartłomieja w Koninie położony przy ulicy Kościelnej 1. Najstarszą częścią kościoła jest zakrystia z XIV wieku.
Kościół i klasztor Reformatów w Koninie – kościół św. Marii Magdaleny z roku 1727 barokowy, jednonawowy. Posiada trzy ołtarze późnobarokowe z połowy XVIII wieku.
Śluza Pątnów – druga z czterech śluz na Kanale Ślesińskim zlokalizowana w dzielnicy Konina Pątnowie. Ze względu na mały ruch statków w tej części kanału obecnie podstawowa funkcja śluzy to prowadzenie gospodarki wodnej przy współpracy ze śluzą Morzysław. Otwarcie tzw.