Jura Krakowsko-Częstochowska - Przyroda

Strony

Biakło (340 m n.p.m.) – wzgórze ostańcowe położone na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Olsztynem a Biskupicami, w gminie Olsztyn. Wzniesienie ma formę skalnego grzebienia zwieńczonego krzyżem, zbudowanego z wapieni pochodzących z okresu jurajskiego.
Góra Janowskiego lub Góra Zamkowa – najwyższe wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej o wysokości (według ostatnich pomiarów) 516 m n.p.m. Na starszych mapach turystycznych podawana jest wysokość 504 lub 503 m n.p.m.
Góry Kawie – dwa wzgórza w granicach Częstochowy, wznoszące się na 294,7 (zachodnie) i 292 (wschodnie) m n.p.m.. Odpowiednio dziewiąte i dwunaste pod względem wysokości w granicach miasta. Położone w północnej części miasta, w dzielnicy Północ.
Rezerwat przyrody Zielona Góra – rezerwat przyrody położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w pobliżu wsi Kusięta w gminie Olsztyn (województwo śląskie). Chroniona jest ciepłolubna roślinność murawowo-zaroślowa i leśna (buczyna, grąd). Przez rezerwat przebiega Szlak Orlich Gniazd.
Rezerwat przyrody Sokole Góry – leśny rezerwat przyrody, położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na południe od wsi Olsztyn w gminie Olsztyn (województwo śląskie).
Pomnik przyrody Aleja Brzozowa − pomnik przyrody w Częstochowie, utworzony przez Radę Miasta Częstochowy uchwałą 1064/LXIV/2006 23 października 2006 roku w celu ochrony populacji brzozy brodawkowatej (Betula pendula).
Dolina Wodącej – dolina położona na Wyżynie Krakowsko–Częstochowskiej w pobliżu Pilicy, pomiędzy wsią Smoleń (województwo śląskie) a wsią Domaniewice (województwo małopolskie). Cechą charakterystyczną wyróżniającą tę dolinę spośród innych dolin jurajskich jest brak cieku wodnego.
Góra Ossona – najwyższe wzgórze w granicach administracyjnych Częstochowy (316,7 m n.p.m.), położone w pobliżu dzielnicy Mirów, na Wyżynie Częstochowskiej. Na szczycie znajduje się skała wapienna.
Kokocówka – czwarte lub piąte pod względem wysokości wzgórze w granicach Częstochowy, wznoszące się na 301 m n.p.m..
Góra Zborów (inna nazwa: Góra Berkowa) – jedno z dwóch wzgórz leżących na terenie powstałego w wyniku wywłaszczenia rodziny Welonów rezerwatu przyrody nieożywionej Góra Zborów na terenach wsi Podlesice w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Dr
Jezioro Porajskie (Zbiornik Poraj) – zbiornik zaporowy na rzece Warta utworzony w 1978 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Poraju. Zbiornik ma powierzchnię maksymalną 5,5 km², pojemność maksymalną ok. 25 mln m3, długość 4,9 km, szerokość maksymalną 1,4 km i linię brzegową o długości ok.
Rezerwat przyrody Góra Zborów – rezerwat przyrody nieożywionej na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej położony nieopodal wsi Podlesice utworzony na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 30 sierpnia 1957 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (M.P.
Rezerwat przyrody "Parkowe" – rezerwat przyrody na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Parki podjasnogórskie, czasami nazywane parkami jasnogórskimi – dwa parki miejskie w Częstochowie, w dzielnicy Podjasnogórskiej – Park im. Stanisława Staszica oraz Park 3 Maja. Położone są one pomiędzy dzielnicą Śródmieście, a klasztorem na Jasnej Górze, który otaczają od strony wschodniej.
Rezerwat przyrody Ruskie Góry – rezerwat przyrody nieożywionej na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej położony nieopodal wsi Złożeniec, w gminie Pilica założony w 2000 roku.
Jasna Góra − jeden z trzech wierzchołków Starej Góry, położonej w Obniżeniu Górnej Warty, w zachodniej części administracyjnych granic Częstochowy (dzielnica Podjasnogórska). Wznosi się na 286 m n.p.m..
Góra Birów (461 m n.p.m.) – wzniesienie znajdujące się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Podzamcze koło Ogrodzieńca. Góra posiada charakterystycznie zwieńczenie w postaci niecki otoczonej licznymi ostańcami skalnymi tworzącymi strome urwiska.
Rezerwat przyrody Bukowa Kępa – leśny rezerwat przyrody o powierzchni 52,84 ha położony w woj. śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów, między miejscowościami Gorzków Stary a Cholidrów.
Stara Góra – wzgórze o trzech wierzchołkach w granicach Częstochowy, wznoszące się na 293 (zachodnie), 286,6 (północno-wschodnie: Jasna Góra) i 285 (południowe: Wzgórze Św. Anny) m n.p.m.. Odpowiednio jedenaste, piętnaste i szesnaste pod względem wysokości w granicach miasta.

Strony