Sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie – zespół klasztorny wraz z kościołem pod wezwaniem św. Józefa. Klasztorny kościół w 1996 został podniesiony do godności sanktuarium w związku z internowaniem w klasztorze kardynała, prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1954–55.
Kościół Świętych Piotra i Pawła − jednonawowy, barokowy kościół znajdujący się na ul. Piastowskiej w Prudniku. Opiekę nad nim i nad sąsiadującym klasztorem sprawują bonifratrzy. Oprócz kościoła pw. św.
Kraska – szczyt w masywie Długoty w Górach Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina), w Sudetach Wschodnich o wysokości 391 m n.p.m. Leży w obrębie Lasu Prudnickiego. Na południowych stokach wzniesienia znajduje się kamień graniczny Królewskiego Miasta Prudnika z 1730 r.
Kościół św. Michała Archanioła w Prudniku – świątynia zbudowana w latach 1730-1738 w stylu barokowym, według projektu Jana Innocentego Töppera. Pierwowzorem dla niej był kościół pw. św. Mikołaja na Małej Stranie w Pradze.
Muzeum Ziemi Prudnickiej – muzeum regionalne w Prudniku zawierające zbiory z dziedziny archeologii, etnografii i historii południowej części obecnego województwa opolskiego. W 2010 r. muzeum rozszerza działalność poprzez uruchomienie nowego obiektu przy ul.
Kozia Góra lub Klasztorne Wzgórze (niem. Ziegen Berg) – wzniesienie o wysokości 316 m n.p.m. w polskiej części Gór Opawskich na skraju masywu Długoty w Sudetach Wschodnich .
Kobylica – szczyt o wysokości 395 m n.p.m. w Górach Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina), w Sudetach Wschodnich. Na szczycie znajduje się granitowy pomnik poety Josepha von Eichendorffa z 1911. Na szczyt wiedzie niebieski oraz czerwony szlak z Prudnika.
Kościół Świętych Piotra i Pawła − jednonawowy, barokowy kościół znajdujący się na ul. Piastowskiej w Prudniku. Opiekę nad nim i nad sąsiadującym klasztorem sprawują bonifratrzy. Oprócz kościoła pw. św.
Park Miejski - zabytkowy park miejski o powierzchni 11,5 hektara, zlokalizowany w Prudniku, pomiędzy ulicami Jana Henryka Dąbrowskiego, Stanisława Staszica i Parkową.