Wyżyna Małopolska - Rezerwaty

Bielańskie Skałki – ścisły, florystyczny rezerwat przyrody o powierzchni 1,73 ha, założony w 1957 r. w celu ochrony muraw kserotermicznych.
Rezerwat przyrody Skałki Przegorzalskie – ścisły, florystyczny rezerwat przyrody o powierzchni 1,38 ha, założony w 1959 r. na terenie wyraźnego grzbietu ze skałkami, na skraju Lasu Wolskiego od strony Przegorzał. Służy ochronie rzadkich muraw naskalnych i kserotermicznych oraz ciepłolubnych zarośli.
Rezerwat przyrody Skołczanka – rezerwat faunistyczny (stepowy), częściowy o powierzchni 36,77 ha utworzony w 1957 r. w ówczesnej wsi Tyniec. Położony jest w północnej części kompleksu leśnego Uroczysko Tyniec w obrębie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w Krakowie.
Rezerwat przyrody Bonarka – rezerwat przyrody nieożywionej w województwie małopolskim, w Krakowie (dzielnica Podgórze). Ochronie podlega odkrywka geologiczna w nieczynnym kamieniołomie – odsłonięcia skał jurajskich, kredowych i trzeciorzędowych; kredowa powierzchnia abrazyjna, uskoki.
Rezerwat przyrody Panieńskie Skały – rezerwat leśny i krajobrazowy o powierzchni 6,41 ha, założony w 1953. Znajduje się w zachodniej części Krakowa, w północnej części Pasma Sowińca na terenie Lasu Wolskiego, od strony Woli Justowskiej.
Rezerwat przyrody "Parkowe" – rezerwat przyrody na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Łąki Nowohuckie – pierwszy w Krakowie użytek ekologiczny. Są one miejscem objętym ochroną prawną. Znajdują się w pradolinie Wisły, w sąsiedztwie centrum dzielnicy Nowa Huta. Zajmują obszar 57,17 ha.
Rezerwat przyrody Lisiny Bodzechowskie – rezerwat leśny w gminie Bodzechów, w powiecie ostrowieckim, w województwie świętokrzyskim. Powierzchnia: 36,59 ha Rok utworzenia: 1959 Dokument powołujący: Zarządz. MLiPD z 5.05.1959, MP. 59/1959, poz. 291 Numer ewidencyjny WKP: 019
Rezerwat przyrody Bukowa Kępa – leśny rezerwat przyrody o powierzchni 52,84 ha położony w woj. śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów, między miejscowościami Gorzków Stary a Cholidrów.
Rezerwat przyrody Wielki Las – rezerwat przyrody w województwie śląskim, powiat częstochowski, gmina Przyrów; na terenie Parku Krajobrazowego Stawki. Utworzony w celu ochrony ponad 120-letnich lasów łęgowych (przeważnie jesion wyniosły oraz olsza czarna).
Rezerwat przyrody Karczówka – rezerwat krajobrazowy na terenie miasta Kielce, w województwie świętokrzyskim. Powierzchnia: 26,55 ha Rok utworzenia: 1933, ponownie 1953 Dokument powołujący: Zarządz. ML z 27.04.1953; MP. A-42/1953, poz. 514 Numer ewidencyjny WKP: 004 Charakter rezerwatu: częściowy
Rezerwat przyrody Kaliszak – rezerwat przyrody położony w gminie Janów w województwie śląskim.
Rezerwat przyrody Ostrężnik – leśny rezerwat przyrody, położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, nieopodal osady Ostrężnik w gminie Janów (województwo śląskie); Wyżyna Częstochowska. Rezerwat został utworzony w roku 1960 i ma powierzchnię 4,1 ha.
Rezerwat przyrody Kadzielnia – rezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie miasta Kielce w województwie świętokrzyskim (między ulicami: Krakowska, Gagarina, Al. Legionów i Pakosz).
Rezerwat skalny im. Jana Czarnockiego (Ślichowice, dawniej Śluchowice od nazwy kamieniołomów) – rezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie miasta Kielce w województwie świętokrzyskim. Powierzchnia: 0,55 ha Rok utworzenia: 1952
Rezerwat przyrody Borek – rezerwat przyrody położony w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Koniecpol, w sąsiedztwie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Naturalny kompleks leśny o bogatym drzewostanie. Na uwagę zasługują dąbrowy, łęg olchy, olsy i sosny z udziałem jesionu.
Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego – rezerwat przyrody nieożywionej na terenie dawnego kamieniołomu Wietrznia w Kielcach, w województwie świętokrzyskim.