Warmińsko-mazurskie - Kościoły

Strony

Frombork, Katedralna 8
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku – kościół gotycki, trójnawowa bezwieżowa hala z wydłużonym prosto zamkniętym prezbiterium, zbudowana w latach 1329-1388.
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie – istnieje tu od XVI w. kult związany z Matką Boską i obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w formie Madonny Piastunki z dziecięciem.
Olsztyn, Stanisława Staszica 12
Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła w Olsztynie – kościół zbudowany w II poł. XIV wieku.
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce – barokowe sanktuarium maryjne w Świętej Lipce w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie bazylika należy do dekanatu Kętrzyn I – Południowy Zachód w archidiecezji warmińskiej.
Dobre Miasto, Orła Białego 30
Bazylika Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście – kościół rzymskokatolicki w Dobrym Mieście. Druga co do wielkości świątynia Warmii; tytuł Bazyliki Mniejszej (19 maja 1989).
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Klasztornym – kościół pobernardyński i sanktuarium maryjne w Stoczku Klasztornym. Kościół w kształcie barokowej rotundy z I. połowy XVII wieku, rozbudowany 1708-1711, otoczony czworobokiem krużganków z narożnymi kaplicami.
Bazylika kolegiacka św. Jerzego w Kętrzynie – kościół św. Jerzego budowany na miejscu dawnej strażnicy od 1359, rozbudowywany do pierwszych lat XVI wieku.
Nowe Miasto Lubawskie, Kościelna 10
Telefon: 56 474 29 39
Bazylika św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim - kościół gotycki pochodzący z XIII-XV wieku. Wśród wyposażenia tryptyk późnogotycki 1 połowa XVI wieku i ołtarz główny wykonany około 1630.
Bazylika św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie – bazylika mniejsza w Braniewie. Jej patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Elbląg, Jana III Sobieskiego 37
Parafia Świętego Rafała Kalinowskiego w Elblągu - rzymskokatolicka parafia położona w diecezji elbląskiej, w dekanacie Elbląg-Północ. Erygowana dekretem biskupa elbląskiego Andrzeja Śliwińskiego w 1993 roku. - PROBOSZCZOWIE:
Parafia Matki Bożej Królowej Świata w Kamieńcu – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana w 1957 roku przez biskupa warmińskiego Tomasza Wilczyńskiego. Do parafii należą miejscowości: Kamieniec, Bornice, Lubnowy Wielkie, Lubnowy Małe, Dąbrówka, Dolina, Rudniki.
Elbląg, Stare Miasto, Mostowa 25
Katedra św. Mikołaja w Elblągu (niem. St.-Nikolai-Kirche) - pierwotnie kościół farny, siedziba najstarszej w mieście parafii katedralnej św. Mikołaja, a od 25 marca 1992 katedra diecezji elbląskiej. Jeden z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce (wysokość wieży 97 m).
Zespół klasztorny franciszkanów w Kadynach – zespół klasztorny franciszkanów zbudowany w latach 1745-99, 1889 roku, w Kadynach na wzniesieniu, w miejscu staropruskiego grodu plemienia Pomezanów.
Kościół poewangelicki – jeden z rejestrowanych zabytków dawnego miasta, obecnie wsi Biskupiec, w powiecie nowomiejskim, w województwie warmińsko-mazurskim.
Parafia wojskowa pw. Świętej Barbary w Węgorzewie znajduje się w Warmińsko-Mazurskim Dekanacie Wojskowym Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jej proboszczem jest ks. ppłk Edwin Czach. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 4 grudnia 2004.
Parafia Świętej Marii Magdaleny w Rozogach – rzymskokatolicka parafia w Rozogach, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Rozogi. Została utworzona w 29 czerwca 1982.
Zamek w Bezławkach – zamek we wsi Bezławki w powiecie kętrzyńskie, w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie filialny kościół parafii katolickiej w Wilkowie.
Parafia Matki Bożej Szkaplerznej we Lwowcu – rzymskokatolicka parafia we wsi lwowiec, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Sępopol. Została utworzona 22 września 1974. Mieści się pod numerem 16. Parafię prowadzą księża Salezjanie.

Strony