Tatrzański Park Narodowy - Atrakcje

0

Strony

Tatrzański Park Narodowy (TPN) – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony z dniem 1 stycznia 1955 przez rozporządzenie Rady Ministrów z 30 października 1954 r. Jego odpowiednikiem po stronie słowackiej jest TANAP.
Wyciągi narciarskie Kalatówki – dwa wyciągi narciarskie na polanie Kalatówki w Zakopanem. Znajdują się na obszarze polskich Tatr w Dolinie Bystrej. Wyciąg w Kalackim Korycie Typ: orczykowy Długość trasy: 400 m Różnica wysokości: 50 m Zdolność przewozowa: 500 osób/h
Jaskinia Kalacka, dawniej zwana także Wyżnią Kalacką Jaskinią – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w Dolinie Bystrej. Razem z Jaskinią Bystrej i Dudnicą stanowi część systemu odwadniającego masyw Giewontu.
Zakopane, Droga Brata Alberta 3
Telefon: +48 18 2063644
Hotel górski PTTK Kalatówki – hotel znajdujący się na polanie Kalatówki w Zakopanem. Położony jest na wysokości 1198 m n.p.m. na morenie u podnóża Krokwi. Do hotelu prowadzi brukowana granitowymi kamieniami (tzw.
Jaskinia Bystrej, dawniej także Niżnia Kalacka Jaskinia – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w Dolinie Bystrej. Razem z Jaskinią Kalacką i Dudnicą stanowi część systemu odwadniającego masyw Giewontu.
Jaskinia Kasprowa Niżnia – jaskinia położona u podnóża Zawratu Kasprowego w Dolinie Kasprowej w Tatrach Zachodnich.
Myślenickie Turnie – zbudowana ze skał osadowych czuba na północnym grzbiecie Kasprowego Wierchu, o wysokości 1354 m n.p.m., w Tatrach Zachodnich.
Zakopane, Kalatówki
Klasztor Albertynek na Kalatówkach – zespół klasztorno-pustelniczy żeńskiego zakonu albertynek (Zgromadzenie Sióstr III Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu) na Kalatówkach w Zakopanem. Położony jest przy Drodze Brata Alberta z Kuźnic na polanę Kalatówki.
Zakopane, Kalatówki, Kalatówki
Pustelnia Brata Alberta – niewielki drewniany budynek w klasztorze Albertynek na Kalatówkach w Zakopanem. Wybudowany został w 1901. Jest to skromny w formie dwuizbowy budynek z poddaszem, niewielkim gankiem i wąskim przedsionkiem.
Mała Krokiew (1365 m n.p.m.) – niższy z dwóch wierzchołków masywu Krokwi w reglowej części polskich Tatr Zachodnich. Od położonego na północ od niej głównego wierzchołka o wysokości 1378 m Mała Krokiew jest oddzielona płytkim i szerokim Siwarowym Siodłem (ok.
Kasprowy Stawek – niewielkie jeziorko w Dolinie Kasprowej w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w zagłębieniu wału morenowego oddzielającego dolne części dwóch odnóg Doliny Kasprowej: Doliny Suchej Kasprowej i doliny Stare Szałasiska.
Siwarowe Siodło lub Sywarowe Siodło (ok. 1340 m n.p.m.) – płytka i rozległa przełęcz pomiędzy dwoma wierzchołkami w masywie Krokwi w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy głównym wierzchołkiem Krokwi (1378 m) a Małą Krokwią (1365 m).
Jaskinia Magurska – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w zachodnich zboczach Doliny Jaworzynki (Jaworzyńska Czuba). Znana jest z odkrytych tu kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, a przede wszystkim niedźwiedzia jaskiniowego.
Wysokie – reglowa, zalesiona czuba w północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu w polskich Tatrach Zachodnich. Wznosi się się w grzbiecie oddzielającym dolną część doliny Jaworzynki od Doliny Olczyskiej, pomiędzy Skupniowym Upłazem, od którego oddzielone jest Skupniowym Przechodem (ok.
Krokiew (1378 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowe wzniesienie reglowe w Tatrach nad Zakopanem, znajdujące się między Doliną Bystrej a Doliną Białego. Na jego zboczach wybudowany został kompleks skoczni narciarskich, do którego należą Wielka Krokiew oraz kompleks skoczni narciarskich Średniej Krokwi.
Boczań (1224 m) – wzniesienie w reglowej części Tatr Zachodnich, pomiędzy Doliną Jaworzynką a Doliną Olczyską. Stanowi zachodnie odgałęzienie Wysokiego (1287 m). Od Skupniowego Upłazu oddziela go Skupniów Żleb. Zarówno wierzchołek, jak i stoki są zalesione.
Dolina Jaworzynka, zwykle nazywana po prostu Jaworzynką – dolina w Tatrach, stanowiąca wschodnie odgałęzienie Doliny Bystrej.
Kolej linowa Kasprowy Wierch (KL Kasprowy Wierch) – kolej linowa z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w Tatrach.
Przełęcz Białego (dawna nazwa Solarzysko lub Przełęcz na Patykach) – dwusiodłowa przełęcz w Białym Grzbiecie pomiędzy Małą Krokwią w masywie Krokwi a Kalacką Kopą w masywie Giewontu.
Skupniów Przechód (ok. 1275 m) – płytka przełęcz w północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy Skupniowym Upłazem (ok. 1475 m) a Wysokim (1287 m). Nazwę przełęczy wprowadził Władysław Cywiński w swoim szczegółowym przewodniku Tatry.

Strony