Polesie Wołyńskie - Atrakcje

Strony

Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – zbudowany jako chełmska katedra unicka, obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny. Powstała w połowie XVIII wieku. Budynek o cechach późnobarokowych, typu bazylikowego.
Chełm, Pocztowa 50
Pałac Kretzschmarów w Chełmie - secesyjno-eklektyczna murowana kamienica powstała w latach 1895–1896, według projektu A. Sokołowa, zlokalizowana przy ul. Pocztowej 50. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej pierwszego właściciela (Wilhelma Kretzschmara). Obecnie znajduje się w niej Pałac Ślubów.
Krasnystaw, Plac 3 Maja 21
Ratusz w Krasnymstawie – ratusz pochodzący z dwudziestolecia międzywojennego. Pierwotny średniowieczny ratusz znajdował się na rynku, który obecnie nosi nazwę 3 maja. Spłonął on w czasie wielkiego pożaru miasta jaki miał miejsce w 1811 roku.
Krasnystaw, Józefa Piłsudskiego 5
Pałac biskupów chełmskich w Krasnymstawie – pałac w Krasnymstawie wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku przez biskupa chełmskiego Stanisława Gomolińskiego. Przylega bezpośrednio do zabudowań klasztornych jezuitów.
Wieża w Chełmie-Bieławinie – ruiny średniowiecznej wieży na terenie dawnej wsi Bieławin, obecnie dzielnicy Chełma w województwie lubelskim.
Wysoka Górka - wczesnośredniowieczne grodzisko znajdujące się na Górze Zamkowej, stanowiącej centralne wzniesienie w obrębie miasta Chełma, później zamek kniazia Daniela Halickiego, księcia halicko-wołyńskiego, zbudowany w XIII wieku. Od średniowiecza (XII-XVI wiek) miejsce kultu chrześcijańskiego.
Krasnystaw, Piłsudskiego 3
Kościół św. Franciszka Ksawerego - kościół projektu Jana Delamarsa wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku w Krasnymstawie, znajdujący się przy ul. Piłsudskiego 3.
Pawłów, Szkolna 15
Kościół Świętego Jana Chrzciciela – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Siedliszcze archidiecezji lubelskiej.
Rejowiec, Dąbrowskiego
Kościół świętego Michała Archanioła – rzymskokatolicki kościół cmentarny należący do parafii św. Jozafata Kuncewicza. Jeden z rejestrowanych zabytków miejscowości.
Chełm, Henryka Sienkiewicza 1
Cerkiew pod wezwaniem św. Jana Teologa w Chełmie – prawosławna cerkiew konkatedralna oraz parafialna. Należy do dekanatu Chełm diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Współcześnie (2012) jest to jedyna czynna cerkiew na terenie Chełma.
Chełm, Lubelska 55
Telefon: +48 82 5655640
Kościół Rozesłania św. Apostołów w Chełmie – kościół parafialny w parafii rzymskokatolickiej pod tym samym wezwaniem, położony przy ul. Lubelskiej 55 w Chełmie. Zabytek klasy zero.
Cerkiew Świętej Trójcy w Dubience – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii św. Jana Teologa w Chełmie, w dekanacie Chełm diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia znajduje się w centrum wsi, przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Cerkiewnej.
Parafia Świętego Jana Nepomucena w Fajsławicach - parafia rzymskokatolicka w Fajsławicach, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Piaski. Została erygowana w 1757. Mieści się pod numerem 109a. Parafię prowadzą księża archidiecezjalni.
Tarnogóra, Krakowskie Przedmieście 8
Kościół świętej Zofii – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Krasnystaw - Wschód archidiecezji lubelskiej.

Strony