Kujawsko-pomorskie - Fortyfikacje

Strony

Twierdza Grudziądz – system fortów, głównie z XIX wieku, na terenie Grudziądza i okolicznych miejscowości. Zadaniem twierdzy była osłona Grudziądza i strategicznego mostu na Wiśle w wypadku działań rosyjskich.
Toruń, Sowińskiego
Fort Świętego Jakuba w Toruniu (nazwa niemiecka Jacobsfort) – fort położony przy ulicy Generała Sowińskiego na Jakubskim Przedmieściu. Pierwsze informacje o tej budowli pochodzą z Księstwa Warszawskiego. Fort znajduje się na wzniesieniu św. Jakuba na wschód od Dworca Toruń Miasto.
Toruń, Podgórska 6/10
Fort Przyczółek Mostowy w Toruniu (znany również jako Fort XVII Twierdzy Toruń) - fort poligonalny, przystosowywany do obrony okrężnej, położony w Toruniu na ulicy Podgórskiej na Stawkach. Budowa fortu trwała w latach 1824-1828, lecz wznoszenie pierwszych wałów ziemnych rozpoczęto już w 1815 roku.
Toruń, Rudacka 15-23
Fort Kolejowy w Toruniu (zwany również jako Fort XVI Twierdzy Toruń) - fort artyleryjski, przystosowywany do obrony okrężnej, położony w Toruniu na ulicy Rudackiej (osiedle Rudak). Budowa fortu trwała w latach 1863-1866. Nazwa obiektu w języku niemieckim brzmi Eisenbahnfort.
Fort VII Twierdzy Toruń (pierwotnie Friedrich der Grosse, dziś Tadeusz Kościuszko) - główny fort artyleryjski u zbiegu ulic Polnej i Szosy Okrężnej.
Toruń, Bulwar Filadelfijski 8
Gołębnik – nadwiślańska baszta w Toruniu.
Koci Łeb – jedna z dziewięciu zachowanych do dziś baszt staromiejskich w Toruniu.
Toruń, Bulwar Filadelfijski 6
Baszta Żuraw w Toruniu - baszta w murach miejskich Torunia, jeden z elementów systemu obronnego miasta.
Toruń, Szosa Lubicka
Fort I Twierdzy Toruń - pośredni fort pancerny w Toruniu, przy ulicy Winnej. Nosi imię Jana III Sobieskiego.
Toruń, Bulwar Filadelfijski
Brama Żeglarska to jedna ośmiu z bram toruńskiego Starego Miasta. Brama Żeglarska jest jedną z trzech zachowanych bram staromiejskich i jednocześnie jedną z czterech pierwotnie znajdujących się w nadwiślańskim fragmencie murów miejskich. Pozostałe to bramy: Klasztorna, Łazienna i Mostowa.
Baszta Monstrancja – jedna z dziewięciu baszt zachowanych w ciągu murów miejskich w Toruniu. Monstrancja położona jest przy ulicy Podmurnej, na odcinku pomiędzy ulicą Szeroką a ulicą Ciasną. Budowla ta stoi w murach Starego, od strony granicy z Nowym Miastem.
Brama Chełmińska w Brodnicy, także Brama Kamienna – zachowana brama miejska Brodnicy z 1 poł. XIV wieku, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego w Brodnicy.
Toruń, Bolesława Chrobrego
Fort IV Twierdzy Toruń – standardowy fort artyleryjski położony w Toruniu przy ulicy Chrobrego. W przeszłości nosił nr II i nazwę Yorck od imienia pruskiego feldmarszałka von Wartenburga. Po przejściu Torunia pod rządy polskie w 1920 przemianowany na fort Stanisława Żółkiewskiego. Po 1960 r.
Toruń, Świętego Ducha 2a
Brama Klasztorna także Brama Świętego Ducha lub Brama Panieńska – jedna z trzech bram średniowiecznego Torunia, jakie przetrwały do dnia dzisiejszego.
Wieża Mazurska - zabytek z czasów zakonu krzyżackiego w Brodnicy, w Polsce. Początek budowy Wieży Mazurskiej datuje się na pierwszą połowę XIV wieku. Wzniesiono ją zapewne przy okazji budowy murów miejskich w latach 1310-40.
Toruń, Lipnowska
Fort XV Twierdzy Toruń (dawny VII Hermann von Salza, obecnie Jan Henryk Dąbrowski) - główny fort artyleryjski przy ul. Podgórskiej.
Toruń, Pod Krzywą Wieżą 1
Krzywa Wieża w Toruniu – średniowieczna baszta miejska, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu (1,46 m).
Brama Mostowa w Toruniu (przed zbudowaniem mostu zwana Promową lub Przewoźną) - jedna z 3 zachowanych bram miejskich Torunia od strony Wisły, znajdująca się na zamknięciu ulicy Mostowej. Jej nazwa wiąże się z tym, że prowadziła do drewnianego mostu przez Wisłę, zbudowanego w końcu XV w.
Toruń, Włocławska 32-46
Fort XIV Twierdzy Toruń (dawniej VIa Hermann Balk, od 1920 Józef Dwernicki, a następnie Józef Bem ) - pośredni fort artyleryjski w Toruniu przy ulicy Łódzkiej.

Strony