Jelenia Góra - Religia

Strony

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (Kościół Łaski Pod Krzyżem Chrystusa, Kościół Garnizonowy) – obecnie katolicki kościół mieszczący się w Jeleniej Górze przy ulicy 1 Maja. Otoczony jest parkiem z 19 kaplicami powstałymi w latach 1717-1770.
Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach – znajduje się w dekanacie jeleniogórskim zachód w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Józef Stec. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 25 czerwca 1990. Mieści się przy ulicy PCK.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lubin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Jeleniej Górze-Jagniątkowie znajduje się w dekanacie szklarskoporębskim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Dariusz Kowalczuk. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 30 czerwca 1986. Mieści się przy ulicy Saneczkowej.
Bazylika świętego Erazma i świętego Pankracego w Jeleniej Górze - jest to gotycka trójnawowa bazylika czteroprzęsłowa wzmiankowana po raz pierwszy w 1303 roku po jej pożarze, odbudowana jeszcze w XIV wieku, przebudowana w XV wieku i XVI wieku. Najstarsza i najważniejsza świątynia w tym mieście.
Kościół św. Marcina – kościół katolicki w dzielnicy Jeleniej Góry, Sobieszowie. Wzniesiony na wypłaszczeniu stoku nad potokiem Wrzosówka, ponad centrum dawnej wsi Sobieszów. Murowany, kryty dachem dwuspadowym, bezwieżowy. Pochodzi z ok. 1305 roku, pierwotnie nosił wezwanie św. Barbary. W 1520 r.
Jelenia Góra, Plac Piastowski 18
Kościół Zbawiciela w Jeleniej Górze-Cieplicach - wzniesiony w latach 1774-1779 według projektu Demusa z Jeleniej Góry.Jednonawowa budowla z emporami nakryta łamanym czterospadowym dachem z barokowo-klasycystycznym wyposażeniem wnętrza służy do dnia dzisiejszego jedynej w Jeleniej Górze Parafii Augsbu
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie - pierwotnie protestancki, obecnie pełniący funkcję kościoła parafialnego. Wzniesiona w latach 1744-1745 ryglowa konstrukcja jest dziełem miejscowych rzemieślników. W 1750 r. jej wnętrze zabudowano drewnianymi emporami, a w 1796 r.
Jelenia Góra, Księdza Piotra Ściegiennego 7
Kościół św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach - wzmiankowany był już w 1318 roku.Obecna barokowa budowla pochodziz 1714 roku. Jest to jednonawowa prostokątna budowla nakryta sklepieniem kolebkowym. Wystrój kościoła barokowy.
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jeleniej Górze – kościół parafialny należący do Kościoła Polskokatolickiego w RP. Mieści się w jeleniogórskiej dzielnicy Cieplice Śląskie-Zdrój, w województwie dolnośląskim.
Kościół św. Wojciecha w Jeleniej Górze – wzniesiony około 1500 roku w stylu późnogotyckim, gruntownie restaurowany w latach 1964-1970, na przełomie osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku dobudowano nawę, która dzisiaj stanowi główną część obrządkową kościoła.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze - wzmiankowany w 1318 roku, obecny z około 1622 roku, przebudowany w XVIII wieku, restaurowany w XIX wieku i XX wieku. Późnogotycki, inkastelowany (mury obronne).
Nowy cmentarz żydowski w Jeleniej Górze – został założony w 1879 roku. Znajduje się przy ul. Sudeckiej. W 1910 roku jego teren został powiększony. Ma powierzchnię 0,53 ha. W okresie III Rzeszy uniknął dewastacji, która jednak nie ominęła go w latach powojennych.
Parafia pw. Świętego Judy Tadeusza w Jeleniej Górze znajduje się w dekanacie Jelenia Góra Wschód w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Jerzy Gniatczyk. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 22 sierpnia 1982. Mieści się przy ulicy Czarnoleskiej.
Jelenia Góra, Cieplice-Zdrój, Plac Piastowski 18

Strony