Żywiec - Religia

Żywiec, Śródmieście, Zamkowa 6
Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu – świątynia zbudowana w XV wieku. z wysoką wieżą, ozdobiona u szczytu galerią, rozbudowana w latach 1582-1583. Wśród cennych dzieł gotycka płaskorzeźba Zaśnięcia Matki Boskiej z około 1500. Wystrój wnętrza barokowy.
Żywiec, Rudza, Batorego
Kościół Świętego Krzyża – gotycki kościół w Żywcu, położony w dzielnicy Śródmieście, w części miasta zwanej Rudzą.
Żywiec, Śródmieście, Andrzeja Komonieckiego 23
Kościół Przemienienia Pańskiego - kościół położony w Żywcu na terenie cmentarza Przemienienia Pańskiego w dzielnicy Śródmieście. Wzniesiony został w 1701 roku z inicjatywy wójta żywieckiego Andrzeja Komonieckiego i jego żony Zofii Kalfasowiczównej. Kościół był pierwotnie drewniany.
Żywiec, Śródmieście, Henryka Sienkiewicza 76
Kościół Św. Marka – kościół w Żywcu, w dzielnicy Śródmieście, w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Położony jest przy ul. Sienkiewicza, za Szpitalem Powiatowym. Pierwotnie był drewniany, wzniesiony w 1591 roku jako jako wotum przebłagalne dla odwrócenia szerzącej się w Żywcu zarazy.
Żywiec, Stolarska
Cmentarz żydowski w Żywcu – znajduje się przy ul. Stolarskiej w dzielnicy Zabłocie, sąsiaduje z cmentarzem katolickim w Zabłociu. Powstał w XIX wieku. Ma powierzchnię 0,5 ha.
Mała Synagoga w Żywcu – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Żywcu, tuż obok pałacu Habsburgów. Synagoga została zbudowana w XIX wieku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zburzyli synagogę. Po zakończeniu wojny nie została odbudowana.
Żywiec, Moszczanicka
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Żywcu – cmentarz wojskowy w Żywcu położony przy ul. Moszczanickiej, na którym pochowani są żołnierze radzieccy polegli w walkach o Żywiecczyznę w 1945 roku.
Żywiec, Zabłocie, Wesoła
Synagoga Tempel w Żywcu – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Żywcu, w dzielnicy Zabłocie, na rogu dzisiejszych ulic Dworcowej i Wesołej, w pobliżu dworca kolejowego.
Żywiec, Browarna 3
Kościół św. Floriana w Żywcu - kościół w Żywcu, przy ul. Browarnej, w dzielnicy Zabłocie, siedziba parafii św. Floriana.
Żywiec, Moszczanicka 58
Kościół Miłosierdzia Bożego w Żywcu - kościół rzymskokatolicki w Żywcu, przy ul. Moszczanickiej, w dzielnicy Moszczanica, siedziba parafii Miłosierdzia Bożego.
Żywiec, Piotra Skargi 5
Kościół Chrystusa Króla – kościół w Żywcu, w dzielnicy Sporysz, siedziba parafii Chrystusa Króla, obejmującej swoim zasięgiem dzielnicę Sporysz. Położony jest przy ul. Piotra Skargi, w pobliżu Żywieckiej Fabryki Śrub "Śrubena – Unia".
Żywiec, Kocurowska 41
Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Żywcu – rzymskokatolicki kościół w Żywcu, w dzielnicy Kocurów-Koleby, przy ul. Kocurowskiej, w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
Żywiec, Krakowska 104
Kościół Chrystusa Króla - kościół w Żywcu, w dzielnicy Oczków, siedziba parafii św. Maksymiliana Kolbego, obejmującej swoim zasięgiem dzielnicę Oczków. Położony jest przy ul. Krakowskiej (droga wojewódzka 948), w pobliżu skrzyżowania z ul. Oczkowską.