Zielona Góra - Zabytki architektury

Strony

Ratusz w Zielonej Górze – znajduje się pośrodku Starego Rynku. Data budowy pierwszego ratusza nie jest znana. Była to budowla drewniana, która spłonęła podczas pożaru miasta. Obecny ratusz przyjmuje się iż został zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim.
Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze został zbudowany w latach 1746-1748 na planie krzyża.
Zielona Góra, Kazimierza Wielkiego 11
Ewangelicki Kościół Jezusowy, dawny staroluterański kościół Chrystusowy przy Placu Bohaterów w Zielonej Górze.
Konkatedra św. Jadwigi w Zielonej Górze - kościół ufundowany w II poł. XIII w. przez księcia Konrada I głogowskiego poświęcony św. Jadwidze (skądinąd babce fundatora), ukończony w 1294 przez Henryka Głogowczyka, syna Konrada; sam fundator został pochowany w obrębie świątyni.
Zielona Góra, Plac Powstańców Wielkopolskich 10
Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda – państwowa instytucja kulturalna o statusie filharmonii narodowej , działająca w Zielonej Górze, która została założona w 1974 w oparciu o Zielonogórską Orkiestrę Symfoniczną, działającą od 1956 roku.
Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela – wzniesiony w Zielonej Górze z fundacji Georga Beuchelta i jego siostry Liddy.
Zielona Góra, Pieniężnego 25b
Kościół Najświętszej Maryi Królowej Polski w Zielonej Górze – świątynia Kościoła Polskokatolickiego w RP, znajdująca się na terenie diecezji wrocławskiej w dekanacie lubuskim. Jest to dawna kaplica staroluterańska przy placu dra Pieniężnego (dawniej Neustadtstraße).
Zielona Góra, Partyzantów 6
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Zielonej Górze – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Zielona Góra diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy Partyzantów 6.
Zielona Góra, Aleja Niepodległości 21
Kaplica pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny – tzw. Kaplica na Winnicy przy ul. Aliny 17, wzniesiona w Zielonej Górze po 1314 roku jako wotum za opiekę nad mieszkańcami Zielonej Góry, którzy przeżyli epidemię dżumy. Jej ofiarą padło siedemset osób, a ci, którym udało się opuścić miasto (ok.
Zielona Góra, Aleja Niepodległości 3/5
Telefon: +48 68 452 72 72
Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego znajduje się w Zielonej Górze przy al. Niepodległości 3/5, w pobliżu jej skrzyżowania z ul. Kupiecką.
Zielona Góra, Plac Powstańców Wielkopolskich
Synagoga w Zielonej Górze – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Zielonej Górze, przy dzisiejszym placu Powstańców Wielkopolskich, dawnym Glasserplatz.

Strony