Zamek Stillfriedów w Nowej Rudzie - Atrakcje

0

Strony

Nowa Ruda, Piłsudskiego 2
Zamek Stillfriedów w Nowej Rudzie – dawna rezydencja baronów von Stillfriedów, wzniesiona jako dwór obronny w końcu XIV w.
Figura św. Jana Nepomucena w Nowej Rudzie (ul. Cmentarna 1) – barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena, ufundowana przez Fridricha Frantza Ferdinanda i Marię Magdalenę Winckler w 1706 r. stoi się przy moście na rzece Włodzica.
Figura św. Jana Nepomucena w Nowej Rudzie (ul. Piastów) – barokową rzeźbę św. Jana Nepomucena postawiono w 1752 r. przy moście w miejscu, gdzie strumień Woliborka wpływa do rzeki Włodzica.
Nowa Ruda, Strzelecka 2
Figura Trójcy Świętej w Nowej Rudzie – przy ul. Strzeleckiej 2, zwana Grupą koronacji Maryi przez Trójcę św., wykonana została w stylu późnego baroku z piaskowca w 1798 r. Na wysokim cokole umieszczona jest Trójca św. poniżej MB Bolesna i św. Franciszek Ksawery.
Figura św. Floriana w Nowej Rudzie – noworudzka rzeźba św. Floriana została wykonana przez nieznanego rzeźbiarza, być może Michaela Ignatza Klahra w 1756 r. z piaskowca. Konchową (muszlową) misę z czerwonego piaskowca wieńczy cokół z figurą, który zdobi inskrypcja: ECCe s. FlorIanVm arDeat.
Nowa Ruda, Kościelna 9/11
Kościół świętego Mikołaja – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Nowa Ruda diecezji świdnickiej. Znajduje się w dzielnicy Centrum.
Ratusz w Nowej Rudzie - noworudzki ratusz został wzniesiony w 1884 r. W latach 1892-1894 został rozbudowany. Obecnie jest siedzibą władz miejskich. ↑
Fontanna w Nowej Rudzie – zwana jest Fontanną z grupą figuralną św. Jana Chrzciciela i Jezusa w scenie chrztu. Figury zostały odlane z brązu w firmie Lauchmann A. G. w Lauchhammer na Łużycach w 1909 r. według projektu prof. Wernera Schwarzberga z Wrocławia i prof. Schapera.
Dom przy ul. Rynek 3 w Nowej Rudzie – obecnie budynek trzykondygnacyjny wzniesiony w 1706 r. jako szczytowy, podcieniowany i częściowo murowany z portalem kamiennym. W 1736 r. był dwukondygnacyjny. Podcień wykonano pod koniec XVIII wieku lub na początku XX wieku.
Kamienica przy ul. Rynek 7 w Nowej Rudzie – obecnie budynek mieszkalny, trzykondygnacyjny z portalem kamiennym wzniesiony został w latach 1593-1603. Kamienicą podcieniowaną i dwukondygnacyjną była około 1736 r., następnie przebudowana w 1811 r.
Nowa Ruda, Marszałka Józefa Piłsudskiego 20
Pałac przy ul. Piłsudskiego 20 w Nowej Rudzie – zwany Willą Conrad; zbudowany został w 1889 r. i należał do jednego z właścicieli wydawnictwa Treutler, Conrad & Taube przy ul. Piłsudskiego 22 i fabryki sznurka.
Dom przy ul. Piastów 1 w Nowej Rudzie – budynek mieszkalny, dwukondygnacyjny z 1815 r. we wschodniej pierzei ulicy, zbudowany na miejscu dawnych domów podcieniowych, na zrębie starszych budynków, o czym świadczy jego skomplikowany rzut.
Nowa Ruda, Kościelna 12
Dom przy ul. Kościelnej 12 w Nowej Rudzie – jednokondygnacyjny budynek mieszkalny, zlokalizowany w noworudzkim centrum, ustawiony szczytem do ulicy. Budynek pochodzący z XVII wieku ma ciekawy portal, bryłę i sklepienia zachowane na parterze.
Nowa Ruda, Kościelna 10
Klasztor ss. salezjanek w Nowej Rudzie – według daty na portalu powstał z połączenia kilku domów szczytowych w 1690 r., jako długi barokowy budynek zwrócony kalenicowo do ulicy o skromnej elewacji. Znajduje się on na rampie z balustradą, zabezpieczonej kamiennym murem oporowym.
Dom przy ul. Piastów 5 w Nowej Rudzie – budynek mieszkalny trzykondygnacyjny z 1786 r., przebudowany w 1925 r. i w XX wieku, kiedy to został podwyższony i rozbudowany o oficyny. Na późnobarokowym portalu w tylnej elewacji budynku zawarte są: klucze, data 1786 i inicjały. W latach 20.
Dom przy ul. Piastów 7 w Nowej Rudzie – budynek mieszkalny dwukondygnacyjny z poddaszem, z 1815 r., przebudowany w XX wieku, posiadający ciekawy kamienny portal. Budynek powstał z połączenia dwóch węższych, sąsiednich domów z centralnie usytuowanym, sklepionym przejazdem bramnym.
Kościół Bożego Ciała – rzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie.
Nowa Ruda, Bohaterów Getta 10
Telefon: +48 872 46 96
Browar w Nowej Rudzie – budynek browaru wzniesiono w 1849 r. Pod koniec XIX wieku przebudowano go na browar parowy. Powstał wtedy kompleks z okazałym budynkiem fabrycznym w stylu ceglanego neogotyku. Po II wojnie światowej browar funkcjonował do lat 70. XX w.
Dom przy ul. Łukowej 10 w Nowej Rudzie – trzykondygnacyjny budynek mieszkalny, zlokalizowany w noworudzkim centrum, ustawiony szczytem do rzeki Włodzicy. Budynek pochodzący z XIX wieku jest ostatnim elementem ciągu dziewięciu domów z podcieniami opartymi na murowanych słupach, które do lat 70. XX w.
Nowa Ruda, Mikołaja Kopernika 8
Willa rodziny Rose w Nowej Rudzie – znajduje się w parku przy ul. Mikołaja Kopernika 8. Willa należała do właścicieli wydawnictwa - rodziny Rose. Budynek został wzniesiony w 1886 r., w stylu budownictwa ceglanego, odnoszącego się do architektury średniowiecza, renesansu oraz manieryzmu.

Strony