Zamek Dewitzów

0

Zamek w Dobrej – rycerski zamek zlokalizowany w mieście Dobra w powiecie łobeskim, w województwie zachodniopomorskim. Zachowany w formie ruiny na wzgórzu.

Czytaj dalej

Zamek w Dobrej – rycerski zamek zlokalizowany w mieście Dobra w powiecie łobeskim, w województwie zachodniopomorskim. Zachowany w formie ruiny na wzgórzu.

Historia

Zamek zbudowany został przez księcia Bogusława IV w końcu XIII wieku. W pierwszych latach XIV w. należał do rycerza Henryka de Dobere z rodu Heydebreke. Zniszczony przez Brandenburczyków w 1308 r. Od 1338 roku do początku XIX wieku w rękach rodu von Dewitzów. Rozbudowany i przekształcony około 1400 roku na silną warownię Pomorza. Przebudowany w stylu renesansowym na rezydencję w 1 połowie XVI wieku. Zniszczony przez Szwedów w XVII wieku. W końcu XVIII wieku uległ ruinie. Rozebrany na początku XIX wieku. Zachowały się fragmenty murów obwodowych, wieża do wysokości ok. 9 m i ruiny budynków z XVI wieku.

Architektura

Warownię założono na planie zbliżonym do kwadratu, na naturalnym pagórku. Prawdopodobnie na początku XIV w. powstały mury obwodowe, z cegły na kamiennym fundamencie, oraz w zachodniej części zamku budynek mieszkalny o wymiarach 11 x 34,5 m. Kurtyny murów miały odpowiednio: północna 30 m, wschodnia 37,5 m, południowa 32,2 m i zachodnia 34,5 m. W końcu XIV w. powstał dodatkowy mur obronny z wieżą w północno-zachodnim narożniku. Od południa zamku broniła fosa.


Zamek Dewitzów - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.