Zakopane - Religia

Strony

Zakopane, Antałówka 25
Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela w Zakopanem-Antałówce – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej. Została utworzona w 1985. Kościół parafialny w budowie od 1988. Parafia jest prowadzona przez zgromadzenie zakonne salwatorianów.
Zakopane, Kalatówki, Kalatówki
Pustelnia Brata Alberta – niewielki drewniany budynek w klasztorze Albertynek na Kalatówkach w Zakopanem. Wybudowany został w 1901. Jest to skromny w formie dwuizbowy budynek z poddaszem, niewielkim gankiem i wąskim przedsionkiem.
Zakopane, Krupówki 1a
Kościół Najświętszej Rodziny w Zakopanem – najstarsza rzymskokatolicka, murowana świątynia Zakopanego.
Zakopane, Kościeliska
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem przy ulicy Kościeliskiej nazywany jest często "starym kościółkiem". Jest to najstarszy drewniany obiekt sakralny w Zakopanem zbudowany w 1847 roku.
Zakopane, Harenda 14a
Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie - drewniany kościół z XVIII wieku, przeniesiony w 1947 roku z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej do Zakopanego. Otaczają go soboty. Wnętrze ozdobione jest malowidłami cechowymi, odnowionymi przez Władysława Jarockiego (zięcia Jana Kasprowicza).
Zakopane, Kalatówki
Klasztor Albertynek na Kalatówkach – zespół klasztorno-pustelniczy żeńskiego zakonu albertynek (Zgromadzenie Sióstr III Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu) na Kalatówkach w Zakopanem. Położony jest przy Drodze Brata Alberta z Kuźnic na polanę Kalatówki.
Zakopane, Tytusa Chałubińskiego 30
Parafia Świętego Krzyża w Zakopanem – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej. Została utworzona w 1985. Kościół parafialny został wybudowany w latach 1983-1991, konsekrowany w 1991.
Zakopane, Chramcówki 11
Parafia Miłosierdzia Bożego w Zakopanem (Chramcówki) – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej. Została utworzona w 1985. Kościół parafialny wybudowany w latach 1989-1994, konsekrowany w 1994.
Cmentarz wojenny nr 378 w Zakopanem – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez nieznanego architekta jako kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym. Pochowano na nim 18 żołnierzy austro-węgierskich w 2 grobach zbiorowych. Cmentarz jest w bardzo dobrym stanie.
Synagoga w Zakopanem – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Zakopanem. Synagoga została zbudowana w 1937 roku. Podczas II wojny światowej, w 1942 roku została zburzona przez hitlerowców. Obecnie teren po niej wchodzi w skład placu targowego.
Zakopane, Jaszczurówka
Kaplica Jaszczurówka, Kaplica na Jaszczurówce, Kaplica Najświętszego Serca Jezusa – kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Toporowej Cyrhli. Świątynię zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza rozpoczęto budować w roku 1904, a poświęcono w 1907.
Zakopane, Bulwary Słowackiego 31
Kościół św. Antoniego na Bystrem w Zakopanem jest niewielkim kościołem położonym u stóp Nosala w Zakopanem. Posługują tu OO. Bernardyni.
Zakopane, Kościeliska
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem (nazywany też starym cmentarzem) – pierwszy zakopiański cmentarz przy ul.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Zakopanem (Cyrhla) – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej.
Zakopane, Nowotarska 41
Nowy Cmentarz w Zakopanem Na Palenicy – cmentarz pod Gubałówką poświęcony został przez ks. Kazimierza Kaszlewskiego w 1908; natomiast decyzja o jego lokalizacji zapadła w lutym 1904 na zebraniu rady gminy.

Strony