Zakopane - Przełęcze

Strony

Pościel Jasińskiego (słow. Jasińského sedlo, niem. Jasiński-Scharte, węg. Jasiński csorba, ok. 2125 m n.p.m.) – przełęcz w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich. Położona jest pomiędzy Orlą Basztą a Buczynowymi Czubami w zachodniej grani Wielkiej Buczynowej Turni.
Owcza Przełęcz (słow. Ovčie sedlo, niem. Schäferscharte, węg. Juhász-csorba, 2038 m n.p.m.) – szeroka, trawiasta przełęcz w Żabiej Grani (Žabí hrebeň), pomiędzy Marusarzową Turnią (Ondrejova veža, 2075 m) a Owczymi Turniczkami (Ovčie vežičky, ok. 2040 m).
Szczerba – przełęcz w masywie Giewontu w Tatrach Zachodnich oddzielająca jego główny szczyt Wielki Giewont (1894 m n.p.m.) od grani Długiego Giewontu.
Białczańska Przełęcz Wyżnia (słow. Vyšné Bialčanské sedlo, niem. Obere Froschscharte, Froschmönchscharte, węg.
Przełęcz Nowickiego (słow. Nowického sedlo, niem. Nowicki-Scharte, węg. Nowicki csorba, ok. 2105 m n.p.m.) – przełęcz położona w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich, oddzielająca od siebie Buczynowe Czuby i Wielką Buczynową Turnię.
Giewoncka Przełęcz – znajdująca się na wysokości 1680 m n.p.m. przełęcz w masywie Giewontu pomiędzy Wielkim Giewontem (1894 m n.p.m.) i Małym Giewontem (1728 m n.p.m.) w Tatrach Zachodnich.
Przełęcz Białego (dawna nazwa Solarzysko lub Przełęcz na Patykach) – dwusiodłowa przełęcz w Białym Grzbiecie pomiędzy Małą Krokwią w masywie Krokwi a Kalacką Kopą w masywie Giewontu.
Pańszczycka Przełączka Wyżnia (słow. Vyšná Panščická štrbina, niem. Pańszczyca-Scharte, Obere Pańszczyca-Scharte, węg.
Przełączka pod Zadnim Mnichem (słow. Štrbina za Druhým Mníchom, Štrbina pod Druhým Mníchom, niem. Hintere Mönchsscharte, węg. Hátsó-Barát-csorba, ok. 2135 m n.p.m.) – wąska i głęboka przełęcz w grani głównej Tatr, oddzielająca od siebie Zadniego Mnicha i Cubrynę.
Granacka Przełęcz (słow. Granátové sedlo, niem. Granatenscharte, węg. Gránát-csorba, 2145 m n.p.m.) – wąska i głęboka przełęcz w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich, pomiędzy Skrajnym Granatem (2225 m) a Wielką Orlą Turniczką (2162 m) – wyższą z Orlich Turniczek.
Zadnia Sieczkowa Przełączka (2194 m n.p.m.) – jedna z trzech Sieczkowych Przełączek położonych w masywie Granatów w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich, na trasie Orlej Perci.
Przełęcz Schodki (ok. 2085 m n.p.m.) – przełęcz znajdująca się w Tatrach Wysokich, w bocznej grani odchodzącej od Małego Koziego Wierchu w kierunku południowym. Grań ta oddziela od siebie Dolinkę pod Kołem od Dolinki Pustej.
Zmarzła Przełączka Wyżnia – głęboko wcięta, wąska przełęcz w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich, oddzielająca główny wierzchołek Małego Koziego Wierchu od znajdujących się w jego wschodniej grani Zmarzłych Czub. Granią przez przełęcz poprowadzony jest szlak Orlej Perci.
Gładka Przełęcz (słow. Hladké sedlo, niem. Gladkijoch, Glatter Pass, węg. Gladki-hágó, Sima-hágó) – jedna z najniższych (1994 m n.p.m.) przełęczy w grani głównej Tatr Wysokich. Położona w pobliżu Gładkiego Wierchu, oddziela go od Walentkowego Wierchu.
Orla Przełączka Wyżnia – przełęcz w długiej wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich. Położona jest w zachodniej grani Orlej Baszty i oddziela od siebie Orle Turniczki: Wielką Orlą Turniczkę na zachodzie i Małą Orlą Turniczkę na wschodzie.
Mylna Przełęcz (słow. Mylné sedlo, niem. Mylna-Scharte, węg. Mylna-hágó) – dwusiodłowa przełęcz w Grani Kościelców w Tatrach Wysokich. Jest to pierwsza wybitniejsza przełęcz na północ od szczytu Zawratowej Turni, oddzielająca ją od Zadniego Kościelca.
Ciemnosmreczyńska Przełączka (słow. Piargová štrbina, niem. Hintere Smrečiner Scharte, węg. Hátsó-Szmrecsini-csorba) – przełęcz tatrzańska, położona w grani głównej na wysokości ok. 2115 m n.p.m.
Krzyżne (2112 m n.p.m.) – przełęcz w Tatrach Wysokich, pomiędzy doliną Pańszczycą a Doliną Roztoki, jeden ze skrajnych punktów szlaku Orlej Perci.
Kościelcowa Przełęcz, dawniej nazywana Przełęczą w Kościelcu – przełęcz pomiędzy Kościelcem (2155 m n.p.m.) a Zadnim Kościelcem (2162 m n.p.m.) w masywie Kościelców wznoszącym się w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach i dzielącym tę dolinę na dwie części: Zieloną i Czarną.
Świstowe Siodło (ok. 1870 m) – płytka przełączka w polskich Tatrach Wysokich, znajdująca się w północnej grani Opalonego Wierchu pomiędzy jego północnym wierzchołkiem 2105 m a Świstową Kopą (1763 m). Nazwa autorstwa Władysława Cywińskiego.

Strony