Wyżyna Kielecka - Atrakcje

Strony

Zamek królewski w Sandomierzu – budowla wzniesiona na skarpie wiślanej w Sandomierzu przez Kazimierza Wielkiego, rozbudowana w XVI wieku.
Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu – kościół gotycki wzniesiony ok. 1360, rozbudowany w poł. XV w. Barokowa fasada świątyni pochodzi z 1670. W latach 1708–1776 nastąpiła barokizacja wnętrza. Pod koniec XIX w. katedrę odnowiono według wytycznych ks. J. Karsznickiego (m.in.
Kielce, Plac Zamkowy 1
Telefon: +48 41 344 23 18
Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Jeden z symboli miasta.
Kościół św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu, Klasztor oo.
Rynek – zwany też "kielecką starówką" znajduje się w ścisłym centrum Kielc, a jego istnienie datuje się od drugiej połowy XII wieku. W połowie XIV wieku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek.
Kielce, Plac Najświętszej Maryi Panny 3
Sandomierz, Staromiejska 11
Kościół św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu, Klasztor oo.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Ostrowcu Świętokrzyskim, w diecezji sandomierskiej, w dekanacie Ostrowiec Świętokrzyski.
Pałac Tomasza Zielińskiego – zabytkowy obiekt w centrum Kielc położony tuż obok Pałacu Biskupów Krakowskich przy ulicy Zamkowej. W skład wnętrza pałacyku wchodzi kilkanaście pomieszczeń, m.in.: Sala Koncertowa, Sala Klubowa, Sala Portretowa, kawiarnia, biblioteka, dwie baszty, oranżeria.
Ratusz w Sandomierzu – wzniesiono wkrótce po najeździe Litwinów w 1349 r. Pierwotnie gotycki, był budowlą na planie kwadratu zwieńczoną wysoką, ośmioboczną wieżą. Część południowa, najstarsza (na niej zegar słoneczny) pochodzi z tego okresu. W XVI w.
Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej – sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej, kopia Ostrej Bramy w Wilnie. Sanktuarium powstało z tęsknoty serc ludzi pochodzących z Kresów.
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skarżysku-Kamiennej – rzymskokatolicka parafia w Skarżysku-Kamiennej, należąca do dekanatu skarżyskiego w diecezji radomskiej.
Zalew Lubianka – sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Lubianka w południowej części Starachowic – pomiędzy ulicami Południową, Szydłowskiego, Strugową i Letnią.
Góra Hałasa – szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 393 m n.p.m. należący do Pasma Dymińskiego. Na szczycie Góry Hałasa stoi dostrzegalnia przeciwpożarowa. Pod szczytem prowadzą: niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa, niebieska ścieżka rowerowa (bardzo trudna)
Zbiornik Pasternik – sztuczny zbiornik wodny znajdujący się na 98,4 km rzeki Kamiennej, w zachodniej części miasta Starachowice, w bezpośrednim sąsiedztwie dworców PKP i PKS. Został wybudowany w 1920 r. Ma powierzchnię 52,3 ha, samo lustro wody zajmuje około 42 ha.
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Skarżysku Kościelnym – rzymskokatolicka parafia w Skarżysku Kościelnym, należąca do dekanatu skarżyskiego w diecezji radomskiej.
Park miejski im. Stanisława Staszica – kielecki park, jeden z najstarszych parków w Polsce, leżący w centrum miasta u południowego podnóża Wzgórza Zamkowego, liczący 7 ha powierzchni.

Strony