Wyspa Edwarda

0

Wyspa Edwarda - wyspa o powierzchni 3 ha na jeziorze Raczyńskim położona w woj. wielkopolskim w powiecie średzkim w Zaniemyślu.

Nazwa wyspy pochodzi od hrabiego Edwarda Raczyńskiego, który w latach 1815 - 1845 był zarządcą gruntu na wyspie. Hrabia popełnił na tejże wyspie samobójstwo, strzelając sobie w głowę z armaty.

W latach 1817 - 1819 wybudował na niej modrzewiowy dom szwajcarski. Jest to budowla piętrowa, konstrukcji zrębowej, od wewnątrz ściany ceglane. Dachy kryte matami słomianymi, podtrzymywane przez słupy. Na ścianie domu tablica z 1971 upamiętniająca Mieczysława Orłowicza, często goszczącego w Zaniemyślu, którego imieniem nazwano pieszy szlak turystyczny z Zaniemyśla do Kórnika.

Florę wyspy stanowi ok. 60 dębów, z których 17 uznano za pomniki przyrody. Wyspa odgrywała rolę ośrodka wypoczynkowego i atrakcji turystycznej, w sezonie letnim czynna była przeprawa promowa.

Zespół dworski na wyspie jest wpisany do rejestru zabytków woj. wielkopolskiego: dom szwajcarski pod numerem 2503/A, park pod numerem 2124/A.

Od marca 2011 właścielem wyspy jest gmina Zaniemyśl. Ze względu na zły stan infrastruktury, wyspa została zamknięta. Wykonanie remontów i modernizacji zaplanowano na lata 2011-2012.

Wyspa Edwarda - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.