Wielka Synagoga - Atrakcje

0

Strony

Oświęcim, Berka Joselewicza
Wielka Synagoga w Oświęcimiu – nieistniejąca obecnie, największa synagoga, która znajdowała się w Oświęcimiu, przy dzisiejszej ulicy Berka Joselewicza, dawniej zwanej Żydowską.
Oświęcim, Rynek Główny 2
Ratusz w Oświęcimiu - budynek mieści się przy rynku głównym. Został wybudowany w latach 1872 -1875. Jest to jednopiętrowa podpiwniczona kamienica z cegły. Posiada elementy neogotyckie. Na wieży ratusza znajduje się zegar. Do początku XX wieku siedziba władz miejskich.
Oświęcim, Rynek Główny 14
Kamienica Ślebarskich (Dom Ślebarskich) - późnoklasycystyczny budynek, przy Rynku Głównym 14 w Oświęcimiu. Jest to jednopiętrowy obiekt zbudowany na rzucie litery L, o 15-osiowej elewacji frontowej. Gmach z ozdobnym gankiem wspartym na kolumnach, wybudowany ok.
Oświęcim, Rynek Główny
Rynek w Oświęcimiu został wymierzony podczas średniowiecznej lokacji miasta, jako centralny punkt handlowy otoczony początkowo zabudową drewnianą. Przy rynku znajdowała sie siedziba władz miejskich oraz najznaczniejsze mieszczańskie kamienice.
Oświęcim, Władysława Jagiełły 8
Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu - znajduje się ok. 100 m na południe od rynku miasta przy ulicy Władysława Jagiełły. Kościół został zbudowany w I połowie XIV wieku dla dominikanów sprowadzonych tutaj prawdopodobnie przez księcia cieszyńskiego Mieszka.
Oświęcim, Generała Jarosława Dąbrowskiego 5a
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu – kościół znajdujący się na północ od rynku starego miasta na osi wschód-zachód. Jest widoczny przy wjeździe na most od zachodu.
Zamek w Oświęcimiu – budowla wzniesiona w średniowieczu na szczycie wzgórza, na prawym brzegu rzeki Soły w Oświęcimiu.
Oświęcim, plac ks. Jana Skarbka 5
Synagoga Chewra Lomdei Misznajot w Oświęcimiu (z hebr. Bractwa Studiujących Misznę) – synagoga typu bejt midrasz znajdująca się w Oświęcimiu, przy placu księdza Jana Skarbka 5, dawniej zwanego placem Szpitalnym oraz ulicą Kościelną.
Oświęcim, Jagiełły 10
Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu – część dawnego klasztoru dominikańskiego, który powstał w pierwszej połowie XIV wieku. W klasztorze pełniła funkcję kapitularza (miejsce zebrań i narad zakonników). Usytuowana jest na południe od Kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Oświęcim, Plac Tadeusza Kościuszki 8
Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej znajduje się w Oświęcimiu przy placu Kościuszki. Jest częścią założenia klasztornego sióstr serafitek. Jedyna świątynia tego zgromadzenia na świecie - poza nim zakon posiada jedynie kaplice klasztorne.
Oświęcim, pl. Kościuszki 8-10
Cmentarz parafialny w Oświęcimiu – nekropolia założona w I poł. XIX w. w Oświęcimiu. Jest to cmentarz rzymskokatolicki parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ma powierzchnię około 3 ha. Na cmentarzu znajduje się 210 zabytkowych nagrobków powstałych w II poł. XIX w. i I poł.
Oświęcim, Jana Kilińskiego 15
Parafia pw. Świętego Józefa w Oświęcimiu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Oświęcimiu. Należy do dekanatu Oświęcim diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1983. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych.
Oświęcim, Dąbrowskiego
Cmentarz żydowski w Oświęcimiu – cmentarz żydowski znajdujący się w Oświęcimiu, u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Wysokie Brzegi. Cmentarz zajmuje powierzchnię 1,7 ha, znajduje się na nim ponad 1000 macew, z których najstarsza pochodzi z 1757 roku. Ostatni pochówek odbył się w 2000 roku.
Zbór Kościoła Wolnych Chrześcijan w Oświęcimiu – zbór Kościoła Wolnych Chrześcijan znajdujący się w Oświęcimiu, przy ulicy Polnej 34. Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 10.00 oraz w każdy czwartek o godzinie 17.00.
Oświęcim, Plac Świętego Maksymiliana 2
Parafia pw. Świętego Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Oświęcimiu, na Osiedlu Chemików. Należy do Dekanatu Oświęcim diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1983. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych.
Oświęcim, Pileckiego 31
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Oświęcimiu. Należy do Dekanatu Oświęcim diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1983. Jest prowadzona przez księży Salezjanów.
Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu.

Strony