Ulica Rycerska

0

Rycerska – ulica warszawskiego Starego Miasta, biegnąca od ul. Wąski Dunaj do ul. Piekarskiej.

Nazwa ulicy pochodzi od Baszty Rycerskiej znajdującej się w zachodniej części wewnętrznych murów obronnych Starej Warszawy.

Czytaj dalej

Rycerska – ulica warszawskiego Starego Miasta, biegnąca od ul. Wąski Dunaj do ul. Piekarskiej.

Nazwa ulicy pochodzi od Baszty Rycerskiej znajdującej się w zachodniej części wewnętrznych murów obronnych Starej Warszawy.

Historia

Od XIV wieku ul. Rycerska służyła jako przejście dla straży miejskiej patrolującej mury obronne od Wąskiego Dunaju do Bramy Krakowskiej. Pierwszą ubogą zabudowę datuje się na XVI wiek. W 1560 ulicę i domy przy niej określano mianem sub muro (przy murze). Na początku XVIII wieku w ubogich, drewnianych domach przystawionych do murów obronnych oraz w basztach mieszkali rzemieślnicy, przeważnie szewcy. W pierwszej połowie XVII wieku przy ul. Rycerskiej w baszcie Czerwonej przy rogu Piekarskiej mieszkał kat, utrzymujący tu dom publiczny. Baszta ta została zburzona na przełomie XVIII i XIX wieku.

Zabudowa była często niszczona przez pożary, między innymi w latach 1655-1656 podczas potopu szwedzkiego. W drugiej połowie XVIII i na początku XIX przy ul. Rycerskiej wybudowano 1- i 2- piętrowe kamieniczki, w których mieściły się liczne fryzjernie i domy publiczne. W XVII-XVIII wieku odcinek między ul. Piekarską, a klasztorem Augustianów nazywano ul. Ciasną.

Zabudowa ulicy została całkowicie zniszczona w 1944. Odbudowano jedynie jej północną stronę oraz, w zmienionym kształcie, kilka domów po stronie wschodniej.

Przy Rycerskiej 2 mieści się prowincja warszawska Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

Baszta Rycerska

Stojąca na rogu ulic Rycerskiej i Piekarskiej, pięciokondygnacyjna czworokątna wieża muru wewnętrznego o wysokości 13,5 m, w większości oryginalna (w całości zachowały się ściana czołowa i boczna północna), zwana jest Basztą Rycerską lub Domem Rycerskim. Została zbudowana wraz z pierwszym odcinkiem muru (przed 1339), początkowo czterokondygnacyjna z drewnianymi stropami, dopiero po 1379 dodano ostatnią kondygnację.

Początkowo baszta stanowiła pomieszczenie dla straży miejskiej. Na przełomie XVI i XVII wieku po zamurowaniu strzelnic została ozdobiona okragłymi bielonymi wnękami. W roku 1614 została przebudowana na kamienicę należącą do Adama Leszczyńskiego.

W latach 1958-63 baszta została oczyszczona z późniejszej zabudowy i poddana zabiegom konserwatorskim (m.in. otworzono ponownie średniowieczne strzelnice i uzupełniono zniszczoną do połowy wysokości ścianę południową).


Ulica Rycerska - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.