Ulica Dyrekcyjna

0

Ulica Dyrekcyjna w Katowicach (do 1922 Direktionstraße, po wojnie Ignacego Daszyńskiego, 1980−1990 Wojciecha Korfantego) − jeden z najbardziej znanych deptaków w katowickiej dzielnicy Śródmieście (obok ul. Staromiejskiej i ul. Stawowej). Nazwa ulicy pochodzi od Dyrekcji Okręgu Kolei Królewskich, która miała tu swoją siedzibę od 1895.

Czytaj dalej

Ulica Dyrekcyjna w Katowicach (do 1922 Direktionstraße, po wojnie Ignacego Daszyńskiego, 1980−1990 Wojciecha Korfantego) − jeden z najbardziej znanych deptaków w katowickiej dzielnicy Śródmieście (obok ul. Staromiejskiej i ul. Stawowej). Nazwa ulicy pochodzi od Dyrekcji Okręgu Kolei Królewskich, która miała tu swoją siedzibę od 1895.

Przebieg

Rozpoczyna swój bieg obok Hotelu Monopol i starego dworca kolejowego − skrzyżowanie z ul. Dworcową. Następnie krzyżuje się z ul. Staromiejską (również deptak), kończy bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Warszawską, niedaleko Teatru Śląskiego.

Historia

Ulica do 1922 i w latach 1939−1945 nosiła nazwę Direktionstraße, w dwudziestoleciu międzywojennym Dyrekcyjna, od 11 października 1946 Ignacego Daszyńskiego, od 1980 Wojciecha Korfantego. Uchwałą Rady Miasta Katowice z 8 października 1990 przywrócono nazwę Dyrekcyjna. W1935 pod numerem 2 istniała drukarnia "Barbara" Haliny Czaplickiej (zlikwidowano ją w 1942). W latach międzywojennych pod numerem 1 mieściły się Wydziały Cywilne Sądu Okręgowego, pod numerem 4 − Szwajcer i Ska, oferująca wyroby czekoladowe, pod numerem 3 − biuro sprzedaży Fabryki Chemicznej Erich A. Kollontay, pod numerem 7 − sklep Wedla.

W sierpniu 1931 w "Miesięczniku Literackim" ukazał się reportaż pod tytułem Z Górnego Śląska, w którego fragmencie została opisana ulica Dyrekcyjna:

We wrześniu 1931 miesięcznik został przez władze zamknięty.

Zabytki i instytucje

Przy ulicy Dyrekcyjnej znajdują się następujące historyczne obiekty:

  • Kamienica mieszkalna (ul. Dyrekcyjna 1).
  • Zabytkowa kamienica (nr rej.: 1526/93 z 30 kwietnia 1993) kompleksu Hotelu Monopol, wzniesiona około 1900 (ul. Dyrekcyjna 2). W latach międzywojennych w budynku swoją siedzibę miała kolektura W. Kaftal i Ska.
  • Kamienica mieszkalno-handlowa (ul. Dyrekcyjna 3); wzniesiona w 1905 według projektu powstałego w firmie budowlanej Ignatza Grünfelda, w stylu secesyjnym. Wybudowano ją na planie litery "U", zintegrowana została z tylną oficyną (razem tworzą czworobok zabudowy). Zwartą bryłę nakryto dachem dwuspadowym oraz zwieńczono szczytem ozdobnym usytuowanym na osi. Osie skrajne na ostatniej kondygnacji cofnięto w stosunku do lica budowli. W latach międzywojennych w budynku swoją siedzibę miała restauracja Urbach (później pod nazwą Rachela).
  • Kamienica mieszkalna (ul. Dyrekcyjna 4).
  • Narożna kamienica mieszkalna (ul. Dyrekcyjna 6, ul. Stromiejska 9).
  • Zabytkowa kamienica (ul. Dyrekcyjna 9), wzniesiona według projektu Ignatza Grünfelda. Przed 1913 w budynku istniał Kattowitzer Bank verein Gesellschaft, od 1925 do 1926 − bank francusko-polski (Banque Franco-Polonaise) i Bank Udziałowy oraz konsulat Francji.
  • Zabytkowa kamienica mieszkalna (ul. Dyrekcyjna 10, nr rej.: A/1566/94 z 30 grudnia 1994), wzniesiona w 1906 prawdopodobnie według projektu budowniczego Ignatza Grünfelda, w stylu modernizmu z elementami secesji; została nadbudowana w latach 1935−1939 (jej właścicielem był kupiec Leopold Altmann). Wybudowano ją w stylu modernizmu z elementami secesji na nieregularnym planie zbliżonym do prostokąta. Bryła jest prosta urozmaicona narożnym wykuszem. Parter elewacji frontowej przebudowano i oblicowano piaskowcem. W latach międzywojennych w budynku swoją siedzibę posiadało towarzystwo "Katowicki Handel Żelaza" i sklep z konfekcją męską Friemla.
  • Budynek Hotelu Monopol przy ul. Dworcowej 5, na rogu z ul. Dyrekcyjną (na jego miejscu istniał pierwszy budynek przy tej ulicy − willa Abrahama Ariana).
  • Budynek dawnej administracji kolei (ul. Dworcowa 3, róg z ul. Dyrekcyjną), wzniesiony w latach siedemdziesiątych XIX wieku w stylu późnego klasycyzmu, przebudowany w 1894.

Siedziby przy tej ulicy mają także Galeria Architektury SARP, Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna oraz "Klub Archibar".


Ulica Dyrekcyjna - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.