Szpital św. Elżbiety - Atrakcje

0
Biała, Stanisława Moniuszki 8
Zbudowana w 1606 roku przez hrabiego Jerzego Prószkowskiego w celu doprowadzenia wody do zamku, a później także i do miasta. Do instalacji użyto rur drewnianych. Murowana z cegły i otynkowana, renesansowa. Pierwotnie posiadała dach kryty gontem. Odnowiona w 1959 roku.
Biała, 1 Maja 8
Telefon: 77 438 70 81
Pierwsza wzmianka o kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pochodzi z 1270 roku. Początkowo kościółek drewniany, po pożarze w 1544 roku murowany.Gotycki orientowany, pod prezbiterium krypta grobowa.
Biała, Tadeusza Kościuszki 10
Biała, Generała Karola Świerczewskiego 6
W Białej zachowały się cztery zasadnicze fragmenty murów:    1. Fragment przy ulicy Władysława Reymonta,    2. Fragment przy ulicy Szkolnej,    3. Fragment przy ulicy Góra Wolności (w pobliżu kościoła parafialnego),    4. Fragment przy ulicy Wałowej.
Gotycka wieża przybramna z XV w. zwana też Prudnicką, zbudowana z cegły na planie kwadratu. W ścianach wąskie okienka strzelnicze umieszczone w ostrołukowych wnękach. W zwieńczeniu murów nadwieszony podwójny rząd arkadowań.
Gotycka budowla w dzielnicy Stare Miasto. Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Wzmiankowany w 1225 roku, przekształcony i rozszerzony po pożarze w 1690 r. Wieża podzielona na trzy kondygnacje, dwie dolne prostokątne, najwyższa na rzucie nieregularnego ośmioboku.
Biała, Ogrodowa
Cmentarz żydowski w Białej – kirkut powstały ok. 1621–1622 r., znajdujący się w Białej, w województwie opolskim. Znajduje się na zachodnim stoku wzgórza zwanego Kopcem (niem. Schwedenschanze), przy ul. Parkowej.
Parafia św. Jakuba Apostoła w Prężynie − parafia rzymskokatolicka w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, dekanacie bialskim.