Szczecin - Przyroda

Strony

Jezioro Szmaragdowe – (do 1945 niem.: Herta See, Kreide See) – sztuczne jezioro położone na osiedlu Szczecina – Zdrojach, na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa.
Dąbie (do 1945 niem. Dammscher See) – jezioro deltowe w Dolinie Dolnej Odry, w województwie zachodniopomorskim, w całości granicach Szczecina, osiedla Dąbie. Powierzchnia lustra wody obejmuje 54,08 km², co stanowi 4. miejsce w Polsce i 1. w województwie.
Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa" - utworzony 4 listopada 1981, o powierzchni 20 938 ha (w tym otulina 11 842 ha), w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w większości w gminie Stare Czarnowo, częściowo w granicach miasta Szczecina i gminy Gryfino.
Plac Jakuba Wujka – rozległy plac na szczecińskim Pogodnie. Otoczony willami o zróżnicowanej architekturze, jest obecnie miejscem rekreacji i wypoczynku okolicznych mieszkańców.
Park im. Stefana Żeromskiego – drugi pod względem wielkości park miejski w Szczecinie, obejmujący powierzchnię 24 ha.
Jezioro Goplany (do 1945 niem. Sand See, też pol. Goplana) – staw w Szczecinie, położone w północno-zachodniej części miasta (Park Leśny Arkoński), w dzielnicy Głębokie, w sąsiedztwie kąpieliska miejskiego Arkonka.
Park Leśny Arkoński (Uroczysko Las Arkoński) zwany powszechnie Lasem lub Laskiem Arkońskim (do 1945 niem.
Wzgórze Akademickie – wzniesienie o wysokości 51 m n.p.m. w północnej części Wzgórz Bukowych, na terenie Parku Leśnego Zdroje, w dzielnicy Szczecin-Podjuchy. Wysunięty ku zachodowi fragment wzgórza jest częścią hałdy dawnej kopalni kredy.
Głuszec (niem. Schwarzer See) - jezioro słodkowodne położone w Parku Leśnym Arkońskim, na terenie miasta Szczecin. Zasilane jest wodami z potoku Żabiniec. Leży w bliskim sąsiedztwie Jeziora Goplany.
Syrenie Stawy - zespół jezior położonych w Parku Leśnym Arkońskim, na terenie miasta Szczecin, około 3 kilometrów od centrum. Zasilane są wodami z potoku Osówka. Leżą w sąsiedztwie kąpieliska Arkonka.
Bukowiec – najwyższe wzniesienie głównego grzbietu Wzgórz Bukowych i całego Pobrzeża Szczecińskiego, o wysokości 148,4 m n.p.m., położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo, na obszarze Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa".
Arkonka (daw. Świtezianka, do 1945 niem. Martin See) – dawne jezioro w Szczecinie, położone w północno-zachodniej części miasta (Park Leśny Arkoński), w dzielnicy Głębokie.
Jezioro Portowe – położone jest na terenie Szczecina na Zaleskich Łęgach, między ramionami Regalicy i Odry Zachodniej.
Wzgórze Kupały (Wzgórze Elizy, niem. Elisenhöhe) - wzgórze w Szczecinie-Golęcinie między ul.Białogórską a ul.Marzanny. Wzgórze przecina przekop linii kolejowej nr 406 ze stalowo-drewnianą kładką łączącą obie strony. U podnóża przystanek kolejowy Szczecin Golęcino.
Rusałka (do 1945 niem. Westendsee) – jezioro zaporowe w Szczecinie, położone w północnej części Parku Kasprowicza. Administracyjnie przynależy do osiedla Łękno w dzielnicy Śródmieście.
Staw Wędkarski (często błędnie Jezioro Uroczysko) – sztuczne jezioro w Szczecinie, położone w północno-zachodniej części miasta, w bliskim sąsiedztwie Jeziora Głębokiego, przy DW115.
Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa (do 1945 niem. Nemitzer Friedhof) – park miejski położony na terenie szczecińskiego osiedla Niebuszewo. Zajmuje teren 15,5 ha pomiędzy ulicami Niemierzyńską, Żupańskiego i Słowackiego.
Rubinowy Staw (Purpurowy Staw, niem. Röthpfuhl) – staw polny w Szczecinie, na osiedlu Słonecznym, w rejonie ulic Jasnej i Lnianej.
Wzgórze Arkony (70,3 m n.p.m.) – wzniesienie we Wzgórzach Warszewskich na obszarze Lasu Arkońskiego w Szczecinie. Administracyjnie leży na Osowie. W latach 1900-04 wybudowana została tu Wieża Quistorpa zniszczona w roku 1944 lub 1945, obecnie w ruinie.
Wzgórze Widok (Góra Widok, Polana Widok) – wzniesienie o wysokości 55 m n.p.m. w północnej części Wzgórz Bukowych, na terenie Parku Leśnego Zdroje, 0,5 km na północ od Jeziora Szmaragdowego. Wzniesienie stanowi hałdę dawnej kopalni kredy.

Strony