Stargard Szczeciński - Zabytki architektury

Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata – jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedna z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego, oddziałująca na liczne realizacje w regionie; kościół zamyka od strony południowej wschodnią pierzeję Rynku Staromiejski
Rynek Staromiejski w Stargardzie (d. Markt) - jeden z głównych placów miasta, stanowi centrum życia lokalnego od połowy XIII wieku.
Stargard Szczeciński, Rynek Staromiejski 1
Ratusz w Stargardzie Szczecińskim – średniowieczny ratusz, siedziba Rady Miejskiej Stargardu Szczecińskiego. Jeden z najstarszych zabytków w Stargardzie
Mury obronne w Stargardzie Szczecińskim – zespół fortyfikacji otaczających najstarsze części Stargardu Szczecińskiego. Ich budowę rozpoczęto po otrzymaniu praw miejskich, zachowana do dziś długość obwarowań wynosi ponad kilometr.
Willa Karowów w Stargardzie zbudowana w 1926, na skraju parku Chrobrego, przy ul. Portowej 3.
Stargard Szczeciński, Bolesława Chrobrego
Kościół Świętego Jana – gotycki kościół dominujący w panoramie Stargardu swoją strzelistą wieżą.
Stargard Szczeciński, Plac Świętego Ducha 2
Kościół Świętego Ducha (niem. Heilig-Geist-Kirche) – neogotycka budowla wzniesiona w latach 1874-1877, na miejscu pierwotnego kościoła szpitalnego założonego w 1364. Położony poza obrębem murów miejskich należy do dekanatu Stargard Zachód.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie Szczecińskim – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Szczecin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Stargard Szczeciński, Środkowa / Piłsudskiego
Kościół Zbawiciela (niem. Erlöserkirche) – nieistniejąca dziś świątynia ewangelicko-augsburska, wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku w Stargardzie,u zbiegu obecnych ulic Środkowej (d. Mittelstr.) i marsz. J. Piłsudskiego (d. Jobststr.).
Arsenał (lub Zbrojownia) budynek położony w południowej części Starego Miasta w Stargardzie, o wymiarach 12,3 x 16,5 m, powstały ok. roku 1500. Ściany zostały udekorowane (podobnie jak baszta Morze Czerwone) układanymi z cegły zendrówki pasami rombowymi
Baszta Jeńców w Stargardzie zwana też Małą Prochową lub Kowalską. Baszta Jeńców, kolegiata Mariacka i pozostałe mury obronne rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 17 września 2010 została uznana za pomnik historii.
Brama Młyńska (niem. Mühlentor, inne nazwy to: Wodna, Portowa, Herbowa, i Rzeczna) - jedna z czterech średniowiecznych bram miasta. Należy do unikatowych zabytków tego typu w Europie, zarówno przez funkcję jaką pełniła w średniowieczu, ale także ze względu na wyjątkową architekturę.
Brama Pyrzycka jest najbardziej okazałą z czterech bram wjazdowych do średniowiecznego miasta, które przetrwały do obecnych czasów, położona przy ul. Mieszka I w Stargardzie.
Baszta Białogłówka – z pierwszej połowy XV wieku, zabytek Stargardu Szczecińskiego, znajdujący się w najstarszej części Starego Miasta, na obrzeżu dawnego grodziska, w sąsiedztwie bramy Wałowej, na zakolu Iny.
Baszta Morze Czerwone w Stargardzie Szczecińskim – gotycka baszta, będąca częścią obwarowań miejskich w Stargardzie Szczecińskim. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Warownej i W. Łokietka na Starym Mieście. Powstała w II poł. XIV w. Ma 34 m wysokości.
Baszta Tkaczy w Stargardzie Szczecińskim (zw. także Lodową) zbudowana w połowie XV wieku baszta zbliżona jest kształtem do Baszty Morze Czerwone, ale jest nieco niższa, jej wysokość wynosi 31 m.
Stargard Szczeciński, Kazimierza Wielkiego 13
Dom Protzena (Kamienica gotycka) w Stargardzie usytuowana jest po wschodniej stronie Kolegiaty Mariackiej, przy ul. Kazimierza Wielkiego 13. Obecnie kamienica wykorzystywana przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Witolda Lutosławskiego.
Dom Rohledera (lub Rohlederów, zwany także Domem Kletzinów, lub Kletzana) położony przy ul. Mieszka I w Stargardzie, obecnie jest siedziba Książnicy Stargardzkiej, należy do nielicznych pozostałości średniowiecznego budownictwa mieszczańskiego.