Sosnowiec - Zabytki architektury

Strony

Nowy Pałac Schöna w Sosnowcu – jedna z dwóch rezydencji rodu Schönów.
Pałac Wilhelma – jeden z dwóch pałaców wchodzących w skład zespołu pałacowego w Sosnowcu – Środuli, obok Pałacu Schöna.
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu – kościół eklektyczny zbudowany w 1899, na planie krzyża łacińskiego, typu bazylikowego. Od 25 marca 1992 katedra diecezji sosnowieckiej.
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu − został wybudowany w 1862 roku z datków kolejarzy i mieszkańców Sosnowca oraz Pogoni. Jest to budowla jednonawowa, o sześciu ostrołukowych i dwóch oknach z witrażami.
Sosnowiec, Niwka, Orląt Lwowskich
Kościół św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu – kościół znajdujący się w Sosnowcu - Niwce, na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i Orląt Lwowskich.
Sosnowiec, Zagórze, Księdza Jerzego Popiełuszki 44
Katolicki kościół św. Joachima – wzniesiony w latach 1848-1852. Usytuowany w dzielnicy Sosnowca, Zagórze w pobliżu wzgórza na którym znajdowały się posiadłości rodu Mieroszewskich.
Zamek Sielecki – zamek w Sosnowcu-Sielcu. Zamek Sielecki położony na lewym brzegu Czarnej Przemszy to najstarszy obiekt w Sosnowcu. Swoją historią sięga średniowiecza. Użytkowany nieprzerwanie przez stulecia z czasem zatracił swój obronny charakter.
Sosnowiec, Sielec, Żeromskiego 2
Pałac Dietla − neobarokowy pałac Heinricha Dietela, położony w Sosnowcu przy ulicy Stefana Żeromskiego 2.
Pałac Schönów (przy ulicy Chemicznej) - neobarokowy pałac miejski w Sosnowcu.
Dwór (pałac) Mieroszewskich w Sosnowcu-Zagórzu został wzniesiony w 1777 roku przez hrabiego Józefa Mieroszewskiego w miejsce drewnianego dworu modrzewiowego na szczycie wzniesienia zagórskiego. Jest to jeden z dwóch pałaców, które były w tym miejscu usytuowane.
Sosnowiec, Zagórze, Aleja Księdza Franciszka Blachnickiego 9
Parafia Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Sosnowcu – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie sosnowieckim - św. Jadwigi Śląskiej, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1983 roku.
Kościół pw. św. Barbary w Sosnowcu powstał w latach 1906 - 1907, zbudowany w stylu neogotyckim o 3 nawach wewnątrz, 32 m długości, 14 m szerokości i 14 m wysokości, z jedną wieżą o wysokości 26m.
Sosnowiec, Pogoń, Żeromskiego 1
Kościół ewangelicki pw. św. Jana w Sosnowcu − kościół parafialny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sosnowcu, zlokalizowany przy ul. Stefana Żeromskiego 1.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu – rzymskokatolicki kościół parafialny w Sosnowcu. Należy do dekanatu sosnowieckiego - św. Barbary. Mieści się przy ulicy Skautów, w dzielnicy Sielec.
Sosnowiec, Dekerta 16
Wielka Synagoga w Sosnowcu – nieistniejąca obecnie, największa synagoga, która znajdowała się w Sosnowcu, przy ulicy Dekerta 16.
Sosnowiec, Jana Kilińskiego 39
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i Matki Ich Zofii (Świętych Wiary, Nadziei i Miłości) w Sosnowcu – jedyna istniejąca z trzech sosnowieckich cerkwi prawosławnych.
Kościół Świętego Tomasza Apostoła w Sosnowcu – rzymskokatolicki kościół parafialny w Sosnowcu. Należy do dekanatu św. Tomasza Apostoła. Mieści się przy ulicy Orlej, w dzielnicy Pogoń.
Sosnowiec Główny - główny dworzec kolejowy w Sosnowcu, usytuowany w ścisłym centrum miasta, przy ulicy 3 Maja 16.
Sosnowiec, Pogoń, Floriańska 33
Synagoga w Sosnowcu – synagoga znajdująca się w Sosnowcu przy ulicy Floriańskiej w dzielnicy Pogoń. Synagoga została zbudowana w 1922 roku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi. Obecnie jest wykorzystywana niezgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem.

Strony