Śląskie Wesołe Miasteczko - Atrakcje

4

Strony

Śląskie Wesołe Miasteczko – największe wesołe miasteczko w Polsce otwarte w 1959 roku. Mieści się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku położonego w Chorzowie przy granicy z Katowicami. Ma powierzchnię około 26 ha. W 2012 roku lunapark odwiedziło 212 511 osób.
Ulica Chorzowska w Katowicach − jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Jest bezpośrednim połączeniem drogowym katowickiego Śródmieścia z miastem Chorzów, od którego wzięła swoją nazwę. Na całej długości jest częścią drogi krajowej nr 79.
Cmentarz przy ul. Brackiej w Katowicach − cmentarz parafialny parafii św. Jana i Pawła w Dębie, zlokalizowany przy ulicy Brackiej, na pograniczu katowickich dzielnic Dąb i os. Tysiąclecia.
Ulica Bracka w Katowicach (w latach międzywojennych ulica Dębska) − jedna z ważniejszych ulic łącząca katowickie dzielnice Dąb i Załęże. Jest umowną granicą między osiedlem Tysiąclecia a Załężem i Dębem.
Ulica Dębowa w Katowicach (niem. Eichenstraße) − zabytkowa i jedna z głównych ulic katowickiej dzielnicy Dąb.
Rosarium - największy w Polsce (i jeden z największych w Europie) różany ogród o powierzchni około 7 ha znajdujący się w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku położonym pomiędzy Chorzowem a Katowicami.
Ławeczka Karolinki i Karlika znajduje się na terenie rosarium Rosarium w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Jej fundatorem były Browary Tyskie. Rzeźba została uroczyście odsłonięta 16 września 2005 o godzinie 16:00 z udziałem prezydentów Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich.
Katowice, Chorzowska 160
Parafia św. Jana i Pawła Męczenników – parafia rzymskokatolicka w Dębie, dzielnicy Katowic, w archidiecezji katowickiej.
Chorzów, WPKiW, Promenada Generała Jerzego Ziętka 7
Śląski Ogród Zoologiczny jest położony na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie. Obejmuje obszarem 49 ha będąc tym samym po Gdańsku-Oliwie i Poznaniu trzecim największym co do powierzchni ogrodem zoologicznym w Polsce.
Stawy na Tysiącleciu (nazywane również Stawem Maroko) – użytek ekologiczny znajdujący się w Katowicach pomiędzy rzeką Rawą i dzielnicą Załęże a osiedlem Tysiąclecia.
Pałac w Załężu (nazywany również Dworem w Załężu) − neoklasycystyczny pałac położony w Załężu, dzielnicy Katowic przy ulicy Gliwickiej 159.
Chorzów, Zawiszy Czarnego
Kukurydze – wieżowce położone w Katowicach na Osiedlu Tysiąclecia, tuż obok Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.
Plac Józefa Londzina w Katowicach − jeden z placów w katowickiej dzielnicy Załęże, przy skrzyżowaniu ulicy Gliwickiej, ulicy Brackiej i ulicy Feliksa Bocheńskiego. Plac nosi imię Józefa Londzina − polskiego księdza, działacza politycznego i społecznego, burmistrza Cieszyna.
Silesia City Center – jedno z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych w Polsce (piąte pod względem powierzchni handlowej) o łącznej powierzchni kilkuset tysięcy m², z czego 86 000 m² to powierzchnia handlowa, 100 000 m² mieszkalna (osiedle Dębowe Tarasy) i 60 000 m² – biurowa (Silesia Off
Katowice, Chorzowska
Gottwald – kopalnia węgla kamiennego znajdująca się w Katowicach, dzielnicy Dąb, w okolicach dzisiejszych ul. Chorzowskiej i ul. Jana Nepomucena Stęślickiego. Obecnie kopalnia nie istnieje.
Park Załęski w Katowicach − powstał na terenie ogrodu jordanowskiego, który został założony na Załężu w 1938 r. Po II wojnie światowej ogród jordanowski dysponował starym budynkiem otoczonym dużym parkiem z dwoma czynnymi basenami i ich zapleczem.
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW), również: Park Śląski – park znajdujący się w całości w granicach administracyjnych Chorzowa, zajmujący obecnie powierzchnię 520 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych – parafia rzymskokatolicka na Tysiącleciu Dolnym, dzielnicy Katowic.
Kościół św. Józefa w Katowicach-Załężu – neogotycki katolicki kościół parafialny parafii św. Józefa, mieszczący się przy ulicy Gliwickiej 76 w Katowicach, w dzielnicy Załęże. Powstał on w latach 1898-1900 jako kościół wotywny po katastrofie górniczej w kopalni Kleofas z 4 marca 1896.

Strony