Skwierzyna - Architektura

Ratusz w Skwierzynie – neorenesansowy budynek z pierwszej połowy XIX wieku; wybudowany na miejscu wcześniejszej, szesnastowiecznej konstrukcji. Odbudowany po wielkim pożarze z 21 września 1821 roku (dzień św. Mateusza), uroczyście oddany do użytku 15 października 1841 roku.
Ulica 2 Lutego (dawniej Poststraße – ul. Pocztowa) – jedna z głównych ulic w centrum Skwierzyny, należąca do ciągu drogi krajowej nr 3. Od strony wschodniej łączy się z ul. Stefana Batorego, a na zachodzie przechodzi w ul. Gorzowską.
Ulica Powstańców Wielkopolskich – ulica w centrum Skwierzyny, szerokim łukiem omijająca Rynek od strony wschodniej, jest jedną z najdłuższych i zarazem najbardziej zapomnianych oraz zaniedbanych uliczek w mieście. Ulica jest wąska, na całej swojej długości nie posiadająca chodników.
Wieża ciśnień w Skwierzynie – wieża ciśnień znajdująca się w północno-zachodniej części Skwierzyny pośrodku Ronda Wojska Polskiego, przy skrzyżowaniu ulic: Międzyrzeckiej, Poznańskiej oraz Batorego. Zbudowana w latach 1929-1930, obecnie nieczynna.
Ulica Marszałka Piłsudskiego – główna ulica w centrum Skwierzyny prowadząca bezpośrednio do Rynku, potocznie zwana ”deptakiem”.
Skwierzyna, Plac Tadeusza Kościuszki
Plac Kościuszki – niewielki plac (w zasadzie szeroka, brukowana ulica z pasem zieleni i drzew) w południowej części Skwierzyny, zlokalizowany pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Kopernika i Żeromskiego na tzw. "Zatorzu".
Ulica Bolesława Chrobrego (dawniej Lindenstraße – ul. Lipowa) – ulica w centrum Skwierzyny. Większość jej starej zabudowy została zniszczona w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Pozostało przy niej kilka starych, parterowych budynków oraz kilka kamienic.