Skansen Górniczy Królowa Luiza - Atrakcje

0

Strony

Skansen Górniczy „Królowa Luiza” w Zabrzu (ul. Wolności) – na terenie założonej w 1791 r. kopalni węgla kamiennego, w jego skład wchodzą m.in.
Zabrze, Wolności 446
Kościół pw. św. Franciszka w Zabrzu zlokalizowany przy ul. Wolności 446. Wzniesiony w latach 1884–1885, prawdopodobnie według projektu Paula Jakischa w stylu neogotyckim. Konsekrowany 6 maja 1886 roku przez kardynała Jerzego Koppa. Odnawiany w roku 1948.
Zabrze, Jana Zamoyskiego 2
Wieża ciśnień w Zabrzu, zlokalizowana przy ul. Zamoyskiego, wzniesiona w 1909 r. Zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. Monumentalny obiekt nie mający odpowiednika na obszarze Polski.
Zabrze, Rymera 16
Parafia Świętego Antoniego w Zabrzu – parafia metropolii katowickiej, diecezji gliwickiej, dekanatu zabrzańskiego Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego. Powstała w 1937 roku.
Zabrze, Wolności 327
Browary Górnośląskie w Zabrzu - browar w Zabrzu należący do grupy piwowarskiej Van Pur.
Zabrze, pl. Ks. Pieruszki
Kościół św. Anny w Zabrzu wzniesiony w latach 1897-1900 (konsekrowany 10 października 1900 r.). Zaprojektowany w stylu neoromańskim z elementami neogotyku przez radcę budowlanego Blau'a z Bytomia oraz architekta Stahl'a. W 1945 roku uszkodzony.
Zabrze, 3 Maja 93
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" utworzona na terenie Zabrza.
Duża Synagoga w Zabrzu – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Zabrzu w dzielnicy Małe Zabrze, przy dzisiejszej ulicy Brysza.
Zabrze, Cmentarna 15
Cmentarz żydowski w Zabrzu – cmentarz żydowski w Zabrzu położony przy ul. Cmentarnej. Kirkut ten został założony w 1872. Powodem jego założenia było powstanie gminy żydowskiej w Zabrzu oraz utrudnienia w grzebaniu zmarłych, gdyż najbliższe kirkuty znajdowały się wówczas w Bytomiu i Gliwicach.
Zabrze, 3 Maja 19
Muzeum Górnictwa Węglowego, placówka muzealna utworzona w 1981 r. w Zabrzu. Posiada bogate zbiory związane z historią górnictwa oraz techniką i kulturą górniczą. Dyrektorem muzeum jest Marek Dmitriew.
Kościół ewangelicko-augsburski Pokoju w Zabrzu – kościół parafii ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu. Mieści się przy ulicy Marcina Lutra, w Zabrzu, w województwie śląskim.
Zabrze, Cmentarna 7d
Stalowy dom (znany również jako „żelazny dom”) – eksperymentalny budynek o stalowych ścianach, wybudowany w Zabrzu w 1927 r. Budynek postawiono w ciągu 26 dni, z prefabrykowanych stalowych płyt odlanych w hucie Donnersmarcka.
Zabrze, Ks. Tomeczka 1
Parafia Ducha Świętego w Zabrzu – parafia metropolii katowickiej, diecezji gliwickiej, dekanatu zabrzańskiego Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego. Powstała w 1926 roku.
Kościół św. Jadwigi w Zabrzu – drewniany kościół zlokalizowany przy ul. Wolności 504 w Zabrzu. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Zabrze, Generała Zygmunta Padlewskiego 4
Kino Roma - kino znajdujące się w Zabrzu przy ulicy Padlewskiego 4, najstarsze kino na Górnym Śląsku.
Zabrze, Wolności 305
Hotel Admiralspalast w Zabrzu − Po II wojnie światowej hotel Prezydent, następnie Przodownik i Monopol.

Strony