Sanktuarium Narodzenia NMP na Jasnej Górce

0

Jasna Górka – sanktuarium Matki Bożej w Ślemieniu, w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu.

Czytaj dalej

Jasna Górka – sanktuarium Matki Bożej w Ślemieniu, w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu.

Opis Sanktuarium

Sanktuarium stoi powyżej zabudowy mieszkalnej w Ślemieniu, na stokach wzgórza. Ołtarz główny jest barokowej konstrukcji z czterema kolumnami i widniejącymi po bokach figurami Św. Kazimierza Królewicza oraz Św. Jana z Kęt. Zwieńczenie ołtarza przedstawia Ducha Świętego w postaci gołębicy, adorowanego przez dwóch aniołów.

W ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Jest to XIX-wieczna kopia obrazu Jasnogórskiego, namalowana na desce przez Błażeja Luksa.

Obraz jest zasłaniany dwoma zasuwami - jedna z obrazem Św. Anny ze Św. Joachimem i Maryją, druga przedstawia objawienie Matki Bożej w Fatimie. W ołtarzu bocznym od strony zachodniej umieszczony jest obraz Matki Bożej Dobrej Rady, a w ołtarzu wschodnim Chrystus na krzyżu. Sklepienie kościoła ozdobione jest scenami z życia Maryi.

Pod świątynią znajduje się kamienna grota w kształcie tunelu, z figurą Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Wyciągnięte dłonie Maryi symbolizują hojność w dawaniu łask. W grocie znajduje się źródełko uznawane za cudowne.


Sanktuarium Narodzenia NMP na Jasnej Górce - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.