Rezerwat Mechowiska Sulęczyńskie

0

Rezerwat przyrody Mechowiska Sulęczyńskie - rezerwat przyrody położony w gminie Sulęczyno w województwie pomorskim, powiat kartuski. Znajduje się w całości na terenie Gowidlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Na obszarze rezerwatu znajdują się dobrze zachowane zbiorowiska torfowiskowe, w tym najlepiej zachowane w regionie torfowisko nawapienne. Podstawowym zagrożeniem dla obszaru jest osuszanie terenu. Mechowiska Sulęczyńskie to zasilane wodami podziemnymi torfowisko z mozaiką mechowisk z bobrkiem trójlistkowym, z turzycą obłą i z turzycą nitkowatą, młak z turzycą dwupienną, zespołu ponikła skąpokwiatowego, a także fragmentów roślinności torfowskowej. Rosną tu m. in.: lipiennik Loesela, wątplik błotny, gwiazdnica grubolistna, haczykowiec błyszczący, błotniszek wełnisty, drabinowiec mroczny, mszar nastroszony i skorpionowiec bruntany, Szczególne wrażenie sprawia populacja kruszczyka błotnego licząca co najmniej kilkanaście tysięcy osobników, a także liczne storczyki stoplamki (storczykowatych). Na terenie rezerwatu mieszczą się stanowiska 228 gatunków roślin (66 z nich podlega ochronie)

Rezerwat powstał staraniem Klubu Przyrodników - częściowo na prywatnych działkach Klubu Przyrodników wykupionymi za pomocą środków funduszu LIFE+ w ramach projektu "Ochrona torfowisk alkalicznych w młodoglacjalnym krajobrazie Polski północnej". Rezerwat objął środkową i północną część torfowiska. Został utworzony na gruntach Skarbu Państwa oraz na gruntach wykupionych przez Klub Przyrodników w celu ochrony obiektu. Poza jego granicami pozostają wciąż grunty innych prywatnych właścicieli.

Rezerwat Mechowiska Sulęczyńskie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika i zdjęć, a jego lokalizacja nie została potwierdzona. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz podać te informacje.