Rezerwat Linje

0

Rezerwat przyrody Linje – rezerwat torfowiskowy o powierzchni 12,7 ha ( w tym 5,8 ha stanowi rezerwat ścisły), położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie bydgoskim, gminie Dąbrowa Chełmińska.

Czytaj dalej

Rezerwat przyrody Linje – rezerwat torfowiskowy o powierzchni 12,7 ha ( w tym 5,8 ha stanowi rezerwat ścisły), położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie bydgoskim, gminie Dąbrowa Chełmińska.

Lokalizacja

Pod względem fizyczno-geograficznym rezerwat znajduje się w mezoregionie Pojezierze Chełmińskie. Znajduje się w nadleśnictwie Toruń, przy linii kolejowej nr 209, między miejscowościami Gzin i Dąbrowa Chełmińska.

Rezerwat jest położony na płaskim terenie, w obrębie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.

Historia

Odkrywcą występującej w tym miejscu brzozy karłowatej - reliktu epoki lodowcowej był w 1837 r. toruński nauczyciel J. Nowicki, jednak sposób w jaki określił jego lokalizację nie pozwalał na ustalenie jego położenia przez kolejne 60 lat, tj. do czasu jego ponownego odkrycia przez miejscowego leśniczego.

10 lipca 1956 r. na mocy Zarządzenia nr 273 Ministra Leśnictwa utworzono na tym terenie rezerwat przyrody.

W sierpniu 2007 r. torfowisko „Linje”, objęte ochroną ścisłą (5,8 ha) zaproponowano do włączenia w sieć Natura 2000, jako Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty. W grudniu 2008 r. zostało zatwierdzone jako OZW – torfowisko przejściowe ważne dla różnorodności biologicznej Polski.

Charakterystyka

Rezerwat „Linje” obejmuje torfowisko wysokie, które zajmuje bezodpływowe zagłębienie wytopiskowe. Główny obiekt ochrony w rezerwacie – brzoza karłowata jest reliktem epoki lodowcowej. Tworzy ona tu zwarte zarośla w zmieszaniu z bagnem zwyczajnym i borówką bagienną, o powierzchni około 0,60 ha w środkowej części rezerwatu. W Polsce brzoza karłowata, oprócz rezerwatu Linje, naturalnie występuje jedynie na dwóch stanowiskach w Sudetach. Jest to krzew o wysokości 50- 60 cm, charakterystyczny dla tundry północnej.

W skład roślinności rezerwatu wchodzą głównie torfowce. Towarzyszą im rośliny zielne takie jak: wełnianka pochwowata, wełnianka wąskolistna, turzyca nitkowata, turzyca dzióbkowata, turzyca pospolita, modrzewnica zwyczajna.

Ciekawymi okazami są również rosiczka okrągłolistna oraz wątlik błotny. Drzewom brzozy brodawkowatej towarzyszą okazy skarlałej sosny torfowej, krzewy brzozy omszonej oraz inne gatunki spotykane na torfowiskach przejściowych. Powierzchnia leśna, tworząca opaskę rezerwatu reprezentowana jest przez drzewostan wprowadzony sztucznie. Dominującym gatunkiem jest dąb bezszypułkowy z domieszką brzozy oraz sosny, olsza czarna oraz osika. W podłożu licznie występują żmije.

Torfowisko rezerwatu objęte jest ochroną ścisłą wykluczającą jakąkolwiek ingerencję człowieka. Pozostała część rezerwatu obejmująca powierzchnię leśną otaczającą torfowisko jest objęta ochroną częściową.

Szlaki turystyczne

Przez otulinę rezerwatu przebiega pieszy szlak turystyczny "Rezerwatów Chełmińskich" Bydgoszcz Fordon - Chełmno 48 km. Podążając nim pieszo lub rowerem można zwiedzić rezerwaty rozlokowane na prawym zboczu Doliny Wisły:

  1. Wielka Kępa Ostromecka (leśny),
  2. Las Mariański (leśny),
  3. Reptowo (ornitologiczny),
  4. Linje,
  5. Płutowo (leśny),
  6. Zbocza Płutowskie (stepowy),
  7. Góra Św. Wawrzyńca (stepowy),
  8. Ostrów Panieński (leśny),
  9. Łęgi na Ostrowiu Panieńskim (leśny)

Rezerwat Linje - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.