Rezerwat Grądowe Zbocze

0

Rezerwat przyrody "Grądowe Zbocze" – rezerwat leśny, o powierzchni 33,28 ha, utworzony 14 czerwca 1996, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Recz, 2 km na północny wschód od centrum Recza. Zachodni skraj rezerwatu przy przystanku kolejowym Recz Pomorski, po południowej stronie linii kolejowej i skrzyżowania drogi krajowej nr 10 (Stargard Szczeciński-Kalisz Pomorski) z drogą wojewódzką nr 151 do Ińska.

Rezerwat przyrody stanowi las mieszany oraz teren starego cmentarza.

Celem ochrony jest zachowanie ekosystemu żyznego lasu liściastego grądu dębowo-grabowego i łęgu jesionowego wraz z obszarem źródliskowym źródeł wapiennych i stanowiskami rzadkich gatunków roślin zielnych.

Rezerwat jest szczególnie efektowny w okresie wiosny, w czasie masowego kwitnienia wiosennych geofitów. Zakwitają wówczas rzadkie w regionie i kraju rośliny runa, niektóre występują tu wyjątkowo licznie np. czosnek niedźwiedzi, obrazki plamiste, trzy gatunki kokoryczy: pusta, wątła i pełna, kopytnik pospolity, fiołek przedziwny, fiołek biały.

Nadzór: Nadleśnictwo Drawno.

0,5 km na południowy wschód prowadzi znakowany czerwony turystyczny Szlak Hetmana Stefana Czarnieckiego.

Rezerwat Grądowe Zbocze - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.