Poznań - Place

Poznań, Stary Rynek
Stary Rynek – kwadratowy plac w Poznaniu, (gwarowo Stary), na Starym Mieście, wytyczony ok. 1253 roku. Centralne założenie miasta lokacyjnego. Długość boku wynosi około 141 m. Z każdego z boków wychodzą trzy ulice, z czego dwie skrajne z narożników.
Poznań, Wilda, Rynek Wildecki
Rynek Wildecki – jeden z rynków miejskich w Poznaniu, które stanowiły dawne centra osad podmiejskich, do dziś będący głównym punktem Wildy.
Poznań, Jeżyce, Rynek Jeżycki
Rynek Jeżycki - jeden z rynków miejskich w Poznaniu, które dawniej stanowiły centralne place handlowe osad podmiejskich. Rynek Jeżycki pełnił tę rolę w stosunku do Jeżyc i sytuacja ta nie zmieniła się do dnia dzisiejszego, z wyjątkiem tego, że Jeżyce włączono do Poznania 1 kwietnia 1900.
Poznań, Śródka, Rynek Śródecki
Rynek Śródecki – centrum dzielnicy Śródka w Poznaniu. Przed wiekami na Rynku Śródeckim stał ratusz (w miejscu obecnej kamienicy, w której mieści się poczta), a do lat 60. Rynek miał powierzchnię większą niż Stary Rynek. Zmieniło się to w związku z powstaniem trasy Chwaliszewskiej (ul.
Poznań, Główna, Rynek Wschodni
Rynek Wschodni - centralny plac poznańskiej dzielnicy Główna, znajdujący się w ciągu (po stronie północnej) ulicy Głównej (droga krajowa nr 5).
Plac Wiosny Ludów – jeden z placów w Poznaniu, położony na południowy zachód od średniowiecznej części miasta, u zbiegu dawnych duktów z wiejskich osad przed nieistniejącą Bramą Wrocławską.
Plac Wolności (gwarowo Plajta) – plac w Poznaniu znajdujący się na zachód od średniowiecznej części miasta. Jest to prostokątna płaszczyzna o wymiarach 85 na 205 m o osi długiej zorientowanej równoleżnikowo. Otoczony od północy, wschodu i południa jezdniami.
Plac Cyryla Ratajskiego - plac w Poznaniu, położony na zachód od średniowiecznej części miasta o wymiarach 100 na 100 m. Wokół płyty placu zorganizowany jest ruch samochodowy w postaci ronda.
Plac Ludwika Waryńskiego - plac zlokalizowany w Poznaniu, stanowiący centralny punkt Ogrodów i bardzo ważny węzeł przesiadkowy w aglomeracyjnym systemie komunikacji miejskiej i podmiejskiej.
Plac Kolegiacki - plac znajdujący się w centrum Poznania. Powstał po rozebraniu w 1802 roku ruin Kolegiaty św. Marii Magdaleny.
Plac Międzymoście – plac na pograniczu Chwaliszewa i Garbar w Poznaniu, między ulicami: Wielką, Chwaliszewo i Mostową.
Plac Wielkopolski w Poznaniu (dawn. plac Sapieżyński) – rozległy plac położony na terenie dawnego przedmieścia Glinki, na północ od Góry Przemysła.
Plac Adama Mickiewicza – centralny plac Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu.
Plac św. Marka (później: Plac Marka lub Plac Centralny) - centralny plac Międzynarodowych Targów Poznańskich zlokalizowany w pobliżu ul. Roosevelta w Poznaniu i głównego wejścia na tereny wystawowe.
Plac Spiski w Poznaniu - plac zlokalizowany w Poznaniu, w zabytkowej willowej dzielnicy Sołacz, pomiędzy ulicami Małopolską, Śląską i Podolską.
Plac Bernardyński - plac w śródmieściu Poznania, zlokalizowany w centralnej części Garbar (dawniej były to Piaski), stanowiący popularny targ warzywno-owocowy, a także (od 2011 roku) żywności ekologicznej. Przeniesiono go w 1945 roku ze Starego Rynku.