Powiat strzelecki - Zabytki architektury

Strony

Bazylika św. Anny na Górze św. Anny – kościół klasztorny Franciszkanów pierwotnie gotycki z XV wieku, przebudowany w 1781 roku oraz w latach 1957-1963 w stylu neobarokowym (w ołtarzu głównym cudowna figura świętej Anny Samotrzeć z XV wieku). W kościele znajdują się relikwie świętej Anny.
Zamek biskupów wrocławskich w Ujeździe – ruina budowli, której początki sięgają XIII wieku. Rozbudowany w XIV wieku w stylu gotyckimi i przebudowany w stylu renesansowym w wieku XVI. W XVIII wieku założenie przebudowano na barokowy pałac.
Strzelce Opolskie, Rynek 1
Telefon: +48 77 404 93 00
Ratusz w Strzelcach Opolskich - obecny ratusz został wzniesiony w latach 1844-1846, w miejscu poprzedniego, zniszczonego w pożarach. W roku 1911 został przebudowany, w 1945 roku częściowo zniszczony, a następnie odbudowany w latach 60-tych XX wieku.
Bazylika św. Anny na Górze św. Anny – kościół klasztorny Franciszkanów pierwotnie gotycki z XV wieku, przebudowany w 1781 roku oraz w latach 1957-1963 w stylu neobarokowym (w ołtarzu głównym cudowna figura świętej Anny Samotrzeć z XV wieku). W kościele znajdują się relikwie świętej Anny.
Szczepanek, Strzelecka 46
Kościół pw. Nawiedzenia NMP i św. Jadwigi w Szczepanku - drewniana, barokowa świątynia, znajdująca się w gminie Strzelce Opolskie (woj. opolskie), wzniesiona w latach 1666–1688.
Kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Olszowej – drewniana, barokowa świątynia, orientowana, jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu kamiennym, znajdująca się w gminie Ujazd (woj. opolskie), wzniesiona w 1648, przebudowana w 1748, remontowana w 1988 oraz 2007.
Zimna Wódka, Ujazdowska 20
Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Zimnej Wódce – drewniana, barokowa świątynia, jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu kamiennym, znajdująca się w gminie Ujazd (woj. opolskie), wzniesiona w 1524, przebudowana w 1748. Kościółek znajduje się na wzniesieniu, w centralnym miejscu wsi.
Klucz, Wiejska 16
Kościół pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej w Kluczu – drewniana, barokowa świątynia wzniesiona w 1610 roku, znajdująca się w Kluczu (gmina Ujazd, województwo opolskie).
Opactwo Cystersów w Jemielnicy (niem. Kloster Himmelwitz) – dawne opactwo cystersów w Jemielnicy w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim. Kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, współcześnie pełni rolę świątyni parafialnej parafii w Jemielnicy.
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Centawie - rzymskokatolicka parafia dekanatu Ujazd Śląski diecezji opolskiej. Parafia mieści się przy ulicy Powstańców Śląskich. Prowadzą ją księża diecezjalni.
Strzelce Opolskie, Hugona Kołłątaja 9
Parafia Świętego Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich jest rzymskokatolicką parafią dekanatu Strzelce Opolskie. Parafia została założona w XIII wieku. Jej obecnym proboszczem jest ks. Wolfgang Jośko, natomiast administratorem - ks. Rudolf Nieszwiec. Z parafii św.
Leśnica, Kościelna 8
Parafia Trójcy Świętej w Leśnicy jest rzymskokatolicką parafią dekanatu Leśnica diecezji opolskiej. Parafia została utworzona w 1257 roku. Mieści się przy ulicy Kościelnej. Prowadzą ją księża diecezjalni.

Strony