Powiat słupecki - Zabytki architektury

Strony

Opactwo cystersów w Lądzie – zabytkowy zespól klasztorny w Lądzie, dawny klasztor cystersów, obecnie placówka salezjanów – Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Od 2009 uznany za Pomnik historii.
Parafia Najświętszej Maryi Panny – jest jedną z 7 parafii leżącą w granicach dekanatu zagórowskiego. Erygowana w 1890 roku. Prowadzą ją księża Salezjanie.
Zespół dworski w Lądzie pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, wpisany do ewidencji pod numerem: 410/152 z 27.09.1988 r., w skład zespołu wchodzi: dwór park z licznymi pomnikami przyrody W dworku mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Ciążeń, Wolności 33
Późnobarokowy pałac biskupi w Ciążeniu, gmina Lądek, powiat słupecki. Wpisany do rejestru zabytków KOBiDZ pod numerem 22/335 w dniu 17 stycznia 1949 roku.
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej – rzymskokatolicki kościół filialny mieszczący się we wsi Szydłówiec, w województwie wielkopolskim (gmina Orchowo).
Kościół św. Jana Chrzciciela w Ciążeniu kościół parafialny powstały w 1535 roku w stylu gotyckim. W roku 1760 został przebudowany na styl barokowy. Wpisany został wraz z dzwonnicą z połowy XIX w. i plebanią z 2 poł. XVIII w do rejestru zabytków KOBiDZ pod numerem 102 w dniu 31 maja 1968 roku.
Kościół św. Wawrzyńca w Słupcy - gotycka świątynia wzniesiona z fundacji Andrzeja Bnińskiego, biskupa poznańskiego, w połowie XV wieku.
Kościół św. Mikołaja w Lądku - kościół parafialny znajdujący się we wsi Lądek, powstały w latach 1760-1777 w stylu barokowym na planie krzyża w bryle trójnawowej bazyliki. W latach 1791-1809 i 1900-03 był on przebudowywany.
Pałac w Paruszewie – pałac znajdujący się w gminie Strzałkowo w powiecie słupeckim, wybudowany w XIX w. z inicjatywy Waleriana Hulewicza, a następnie przebudowany (architekt – Stanisław Mieczkowski) w 1910 r. przez ówczesnych właścicieli – Janinę z Hulewiczów i Stanisława Błociszewskiego.
Parafia Świętej Jadwigi Śląskiej w Stawie – jedna z 7 parafii leżącą w granicach dekanatu strzałkowskiego. Erygowana około 1320 roku.
Kościół św. Piotra i Pawła w Zagórowie – kościół parafialny powstały w XIV wieku. W latach 1740 – 1760 został przebudowany z fundacji Antoniego Mikołaja Łukomskiego, opata lądzkiego na styl późnobarokowy. W 1790 kościół uległ spaleniu i rok później został ponownie odrestaurowany.
Kościół pod wezwaniem św. Leonarda w Słupcy został wzniesiony w XVI wieku. Początkowo był drewniany. Jednorodny budynek konstrukcji posiada dachy kryte gontem. Dwie symetryczne kaplice, dobudowane prawdopodobnie w 1730 r. tworzą rzut krzyża. Od zachodu przylega do nawy czworoboczna wieża z 1765 r.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Orchowie - rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się we wsi Orchowo, w województwie wielkopolskim, przy ulicy Powstańców Wielkopolskich.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowie Kościelnym - rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się we wsi Ostrowo Kościelne, w powiecie słupeckim.
Kościół Wszystkich Świętych w Orchowie - rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się we wsi Orchowo, w województwie wielkopolskim, przy ulicy Księdza Nikodema Siega.
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Ostrowitem − rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Ostrowite. Należy do dekanatu kleczewskiego. Mieści się przy ulicy Kościelnej.

Strony