Powiat siemiatycki - Zabytki sakralne

Strony

Grabarka – góra położona obok wsi o tej samej nazwie w województwie podlaskim, powiecie siemiatyckim, w gminie Nurzec-Stacja. Jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce.
Parafia Świętych Marty i Marii w Grabarce – przyklasztorna parafia prawosławna w dekanacie Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej. Na terenie parafii funkcjonują 3 cerkwie: cerkiew Przemienienia Pańskiego w Grabarce – parafialna i jednocześnie główna klasztorna
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana w Anusinie – prawosławna cerkiew parafii w Telatyczach. Świątynia należy do dekanatu Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Siemiatycze, Powstania Styczniowego
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew mieści się przy ulicy Powstania Styczniowego.
Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana – prawosławna cerkiew w Narojkach. Należy do parafii pod tym samym wezwaniem, podlegającej dekanatowi Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Kościół benedyktynek w Drohiczynie pw. Wszystkich Świętych – kościół należący do sióstr benedyktynek. Mieści się w Drohiczynie, w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Drohiczyn diecezji drohiczyńskiej.
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Drohiczynie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew znajduje się przy rynku – Placu Tadeusza Kościuszki.
Cerkiew pod wezwaniem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela w Telatyczach – prawosławna cerkiew cmentarna. Należy do parafii Świętych Kosmy i Damiana w Telatyczach, w dekanacie Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Cerkiew pod wezwaniem Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość w Koterce – prawosławna cerkiew parafii w Tokarach. Należy do dekanatu Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Rogaczach – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Kleszczele diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Kaplica pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Mielniku – prawosławna kaplica cmentarna. Należy do parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Mielniku, w dekanacie Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Cerkiew pod wezwaniem św. Barbary w Milejczycach – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Kleszczele diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia znajduje się przy ulicy św. Barbary 34.
Kościół franciszkanów w Drohiczynie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - według tradycji klasztornej zapisanej w 1797 roku przez o.
Cerkiew pod wezwaniem Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Czarnej Wielkiej – prawosławna cerkiew cmentarna. Należy do parafii św. Mikołaja w Grodzisku, w dekanacie Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Kaplica pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i Matki Ich Zofii w Żerczycach – prawosławna kaplica cmentarna. Należy do parafii św. Dymitra w Żerczycach, w dekanacie Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Grodzisku – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew mieści się przy ulicy 22 Lipca.
Drohiczyn, Kościelna 10a
Katedra Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie (budowa: 1696–1709 w stylu barokowym), dawniej kościół klasztorny zakonu Jezuitów, obecnie kościół parafialny

Strony