Powiat sanocki - Szczyty

Strony

Wroczeń (dawn. Wrocień) – zalesione wzgórze na Pogórzu Dynowskim pomiędzy Wsiami Falejówka i Pakoszówka charakteryzujące się regularnym stożkowym kształtem wznoszącym się ok. 200 m nad poziom tych wiosek. Wysokość to zależnie od źródeł od 498 do 504 m n.p.m.
Chryszczata (997 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach, w paśmie Wołosania (inne nazwy tego pasma to: Wysoki Dział, Wielki Dział Etnograficzny). Na szczycie stoi betonowa wieża geodezyjna z czasów zaborów.
Żurawinka − szczyt i pasmo wzgórz na Pogórzu Bukowskim, pomiędzy dolinami Osławy na południu i Sanoczka na północy. Ciągnie się wałem o dość wyrównanej wysokości 600-650 m n.p.m. i długości ok. 8 km z południowego wschodu na północny zachód.
Mariemont – wzgórze na stromym wzniesieniu na przedpolu Starego Zagórza, w zakolu rzeki Osławy wznoszące się do 345 m n.p.m. zwane od imienia Marii (Mariemontem), a przez miejscową ludność Marymontem .
Góra Parkowa w Sanoku, znana też pod nazwami: Stróżnia, Straszyna Góra, Aptekarka, Góra Mickiewicza, Góra Parkowa, Władycza Góra (364 m n.p.m.) – góra znajdująca się w centrum miasta Sanoka.
Horodna – wzgórze w masywie Kopacza na terenie Pogórza Dynowskiego na północ od Sanoka, położona jest w paśmie wzniesień na lewym brzegu Sanu, który w tym miejscu tworzy Przełom Sanu w Trepczy. Występują tu pstre iły o zabarwieniu czerwonym.
Orli Kamień (518 m n.p.m.) – szczyt i najdalej na zachód wysunięty masyw górski w Górach Sanocko-Turczańskich.
Góra Dąbrowa – wzniesienie położone na Pogórzu Bukowskim w części wschodniej, ma wysokość 350 m n.p.m. Znajduje się na terenie Gminy Zarszyn w pobliżu wsi Pielnia i Nowosielce. Teren jest przecięty doliną Pielnicy.
Biała Góra (518 m n.p.m.) – góra znajdująca się w paśmie Gór Słonnych, najwyższe wzniesienie grupy Orlego Kamienia Pasma Olchowieckiego w zachodniej części Gór Sanocko-Turczańskich, wznosi się bezpośrednio nad Sanokiem. W źródłach historycznych góra wspomniana po raz pierwszy w roku 1549.
Spalona Góra (682 m n.p.m.) - szczyt we wschodniej części Beskidu Niskiego. W pobliżu przebiega Główny Szlak Beskidzki z Kamienia na Tokarnię, który jednak omija Spaloną Górę i schodzi do Przybyszowa. Na szczycie znajdują się liczne wychodnie skalne zbudowane z piaskowców przybyszowskich.
Wyższy Las (zwany też Wyszylas) − szczyt na Pogórzu Bukowskim, najbardziej zachodnia kulminacja pasma Żurawinki o wysokości 590 m n.p.m. górująca od wschodu nad Bukowskiem i przełomowym odcinkiem Sanoczka.
Krąglica – szczyt o wysokości 943 m n.p.m. w Bieszczadach Zachodnich, w Wysokim Dziale.
Granicka (575 m n.p.m.) – szczyt w Górach Sanocko-Turczańskich.
Pasmo Wiechy – grzbiet górski na Pogórzu Bukowskim zamykający od południa Kotlinę Sanocką, pomiędzy doliną Niebieszczanki i Sanoczka na południu i zachodzie i doliną Młynówki na wschodzie. Długość pasma ok. 9 km, nazwa pochodzi od kulminacji Wiecha 472 m n.p.m.
Wahalowski Wierch (666 m n.p.m.) – wzniesienie blisko wschodniej granicy Beskidu Niskiego. Znajduje się nad wsią Komańczą. Szczyt głównie pokryty łąką; sporadyczne zarośla i samotne drzewa. Na szczycie znajduje się betonowy trójnóg niegdyś używany w triangulacji. Szlaki turystyczne
Przysłup (658 m n.p.m.) – szczyt w Górach Słonnych, należących do Gór Sanocko-Turczańskich.
Baba, t. Kanasiówka (823 m n.p.m.) – zalesiony szczyt we wschodniej części Beskidu Niskiego. Leży na terenie Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. Ze stoków Kanasiówki wypływają dwie ważne rzeki Beskidu Niskiego: Jasiołka i Wisłok. Część masywu obejmuje Rezerwat przyrody Źródliska Jasiołki.
Wielki Bukowiec (słow. Wyski Horb, znany także pod nazwą Pasika), (848m n.p.m.) – zalesiony szczyt wznoszący się w tzw. Paśmie granicznym, we wschodniej części Beskidu Niskiego, na granicy polsko-słowackiej.
Polańska (inaczej Horbki Sabaryniackie, Makowertyn, 737 m n.p.m.) - częściowo zalesiony i zakrzaczony szczyt w Gnieździe Jawornika, we wschodniej części Beskidu Niskiego. Znajduje się na bocznym grzbiecie na południowy wschód od Jawornika.

Strony