Powiat sandomierski - Przyroda

Cmentarz wojenny w Goźlicach – zabytkowy cmentarz (mogiła) z okresu I wojny światowej znajdujący się w gminie Klimontów, w powiecie sandomierskim, usytuowany obok cmentarza parafialnego. Wpisany do rejestru zabytków razem z cmentarzem parafialnym: nr rej. zab.: 385/88.
Rezerwat przyrody Wisła pod Zawichostem – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. położenie geograficzne: dolina Wisły powierzchnia: 1264 ha rok utworzenia: 2008 dokument powołujący:
Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe – rezerwat przyrody nieożywionej na terenie Gór Pieprzowych w gminie Dwikozy, w powiecie sandomierskim, w województwie świętokrzyskim. Powierzchnia: 23 ha Rok utworzenia: 1979 Dokument powołujący: Zarządz. MLiPD z dn. 19.04.1979; MP. 13/1979, poz. 77
Rezerwat przyrody Zielonka – rezerwat leśny leżący na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski pomiędzy miejscowościami Czyżów Szlachecki i Dziurów w gminie Zawichost, w powiecie sandomierskim, w województwie świętokrzyskim. Powierzchnia: 21,09 ha Rok utworzenia: 1974
Jezioro Tarnobrzeskie (dawniej Zalew Machowski) – zbiornik wodny utworzony poprzez zalanie wodą z pobliskiej Wisły wyrobiska górniczego o powierzchni 560 ha i głębokości do 110 m powstałego po odkrywkowej kopalni siarki w Tarnobrzegu.
Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu – około półkilometrowy wąwóz lessowy położony w południowo-zachodniej części miasta między ulicami Staromiejską a Królowej Jadwigi (kilkanaście metrów od ul. Królowej Jadwigi krzyżuje się z ul. Krakowską).